Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku http://straz.bialystok.pl Thu, 21 Jun 2018 11:52:31 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.6 Ogólnopolska Piesza Pielgrzymka Strażaków i ich rodzin na Jasną Górę http://straz.bialystok.pl/wp-content/uploads/2018/06/SKM_C30818062108000-e1529566336858.jpg http://straz.bialystok.pl/2018/06/21/ogolnopolska-piesza-pielgrzymka-strazakow-i-ich-rodzin-na-jasna-gore/ Thu, 21 Jun 2018 06:53:07 +0000 http://straz.bialystok.pl/?p=31632  

 

]]>
Pożar budynku i poszycia w lesie http://straz.bialystok.pl/wp-content/uploads/2018/06/21.06.18-Pożar-budynku-i-poszycia-mońki-640x400.jpg http://straz.bialystok.pl/2018/06/20/pozar-budynku-i-poszycia-w-lesie/ Wed, 20 Jun 2018 11:49:29 +0000 http://straz.bialystok.pl/?p=31677 20 czerwca 2018 r. o godz. 13.30 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Mońkach wpłynęło zgłoszenie o pożarze trawy w pobliżu drewnianego budynku w miejscowości Krasne Małe, Gmina Jasionówka. Po przybyciu straży pożarnej na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się budynek drewniany – gospodarczy oraz poszycie lasu na powierzchni razem ok. 0,5 ha. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu czterech prądów wody w natarciu na źródło ognia. Podczas dogaszania prowadzono prace rozbiórkowe budynku. W zdarzeniu uczestniczyły służby współdziałające tj.: Policja, Pogotowie Energetyczne. W akcji trwającej 2 godz. 46 min. brało udział 6 samochodów ratowniczo-gaśniczych i 27 strażaków z: JRG Nr 2 Białystok, JRG Mońki, OSP Czarna Białostocka, OSP Jasionówka, OSP Knyszyn.

Opracował: mł. bryg. Sławomir Szafrański – KP PSP Mońki

Zdjęcia: kpt.  Jarosław Lewocz – KP PSP Mońki

]]>
Białousy (pow. sokólski) – ćwiczenia ratownicze na terenie Gospodarstwa Ogrodniczego „WILCZEWSCY” http://straz.bialystok.pl/wp-content/uploads/2018/06/30-768x400.jpg http://straz.bialystok.pl/2018/06/20/bialousy-pow-sokolski-cwiczenia-ratownicze-na-terenie-gospodarstwa-ogrodniczego-wilczewscy/ Wed, 20 Jun 2018 05:34:10 +0000 http://straz.bialystok.pl/?p=31617 20 czerwca 2018 r. na terenie Gospodarstwa Ogrodniczego „WILCZEWSCY” w Białousach przeprowadzono ćwiczenia taktyczno – bojowe z udziałem wytypowanych sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz służb współdziałających powiatu sokólskiego.
Celem ćwiczeń było sprawdzenie gotowości operacyjnej służb i podmiotów do prowadzenia działań na wypadek powstania zdarzeń na terenach wielkoobszarowych gospodarstw rolnych. Podczas ćwiczeń doskonalono możliwości prowadzenia działań przez jednostki krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego podczas zdarzeń masowych na obiektach mieszkalnych do tymczasowego przebywania pracowników sezonowych.
Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w jednym z pomieszczeń zlokalizowanym w kompleksie mieszkalnym dla pracowników sezonowych na terenie gospodarstwa ogrodniczego w Białousach powstaje pożar, który rozprzestrzeniając się stwarza zagrożenie dla dużej ilości osób. W trakcie ewakuacji dochodzi do wybuchu butli z gazem propan-butan. Na wskutek zdarzenia poszkodowanych zostaje 15 osób – większość z nich z licznymi poparzeniami i urazami znajduje się przed budynkiem, pozostałe zostają uwięzione wewnątrz zagrożonych pomieszczeń.
Strażacy po przybyciu na miejsce zdarzenia mieli za zadanie ugasić pożar obiektu oraz udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy wszystkim osobom poszkodowanym. Z uwagi na dużą ilość rannych zdarzenie zostało zakwalifikowane jako wypadek masowy, w związku z powyższym konieczne było wdrożenie procedury segregacji wstępnej poszkodowanych TRIAGE oraz zadysponowania do zdarzenia przyczepy ze sprzętem medycznym do zdarzeń masowych i mnogich znajdującej się na wyposażeniu Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku. Po przybyciu na miejsce zdarzenia w/w sprzętu utworzono punkt medyczny do którego ewakuowano osoby poszkodowane ze strefy zagrożenia, przeprowadzano segregację wtórną, udzielano niezbędnej pomocy medycznej oraz określano priorytety transportowe. W zakresie zabezpieczenia dróg dojazdowych oraz miejsca zdarzenia jednostki ochrony przeciwpożarowej współdziałały z Policją.
Podczas ćwiczeń sprawdzono również umiejętności reagowania strażaków na zmiany sytuacji, komplikacje i utrudnienia podczas prowadzonych działań ratowniczych – zasymulowano sytuacje w których jedna z osób poparzonych wskakuje do zbiornika wodnego i unosi się na wodzie przytrzymując drewnianą belkę, kolejna osoba poszkodowana w trakcie ewakuacji wpada pod jadącą maszynę rolniczą i zostaje uwięziona pod kołem, a pracownik prowadzący podczas powstania zdarzenia prace remontowe na dachu obiektu – w wyniku wybuchu traci przytomność i pozostaje na dachu. Powyższe założenia wymagały od jednostek ochrony przeciwpożarowej podjęcia działań specjalistycznych z zakresu ratownictwa wodnego, wysokościowego oraz technicznego. W trakcie ćwiczeń sprawdzano również przygotowanie ratowników do zabezpieczenia lądowiska i przyjęcia śmigłowca HEMS na miejscu gminnym nr BSK 2A w miejscowości Białousy.
W ćwiczeniach udział brało 9 zastępów z JRG Sokółka, Posterunku JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej, KW PSP Białystok, OSP KSRG Janów, Korycin, Suchowola, Stara Kamionka, Stara Rozedranka – łącznie 41 ratowników, a także 2 partole Policji. Pozorację osób poszkodowanych podczas ćwiczeń zapewnili uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół w Sokółce.
Po zakończonych manewrach zorganizowano szkolenie strażakom PSP i OSP biorącym udział w ćwiczeniach, które obejmowało:
zapoznanie z możliwościami taktyczno – technicznymi przyczepy do działań w wypadkach mnogich i masowych znajdującej się na wyposażeniu KW PSP Białystok,
zapoznanie z możliwościami taktyczno – technicznymi urządzenia tnąco – gaszącego COBRA znajdującego się na wyposażeniu Gospodarstwa Ogrodniczego „Wilczewscy” w Białousach o powierzchni około 1500 ha, zajmującego się uprawą borówki amerykańskiej.

Opracowanie: bryg. Dariusz Łukaszewicz, KP PSP Sokółka.
Zdjęcia: mł. bryg. Mariusz Miszkin, st. kpt. Piotr Pawłowski, KP PSP Sokółka.

ćwiczenia Białousy

 

]]>
Dotacje na zakup 12 pojazdów do OSP w województwie podlaskim http://straz.bialystok.pl/wp-content/uploads/2018/06/IMG_3969-768x400.jpg http://straz.bialystok.pl/2018/06/19/dotacje-na-zakup-12-pojazdow-do-osp-w-wojewodztwie-podlaskim/ Tue, 19 Jun 2018 08:05:13 +0000 http://straz.bialystok.pl/?p=31437 18 czerwca br. na placu przed Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą nr 1 w Białymstoku odbył się briefing prasowy, poświęcony dofinansowaniu ze środków Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych dla 12 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w województwie podlaskim za kwotę blisko 10 mln. złotych. Przedsięwzięcie będzie możliwe dzięki połączeniu środków z Narodowego i Wojewódzkiego FOŚiGW, środków samorządowych oraz dotacji budżetowej na Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy i środków MSWiA (szczegółowy wykaz).

W spotkaniu udział wzięli Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński , nadbrygadier Jarosław Wendt Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, wraz z komendantami powiatowymi i miejskimi PSP,  dr. inż. Maciej Borzyszkowski Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, burmistrzowie, wójtowie oraz przedstawiciele OSP, którym zostały wręczone decyzje o dofinansowaniu zakupu samochodów.

Fundusze na nowe samochody dla OSP Fundusze na nowe samochody dla OSP Fundusze na nowe samochody dla OSP Fundusze na nowe samochody dla OSP Fundusze na nowe samochody dla OSP

 

 

]]>
Śmiertelny wypadek w Kosiłach gm. Rajgród http://straz.bialystok.pl/wp-content/uploads/2018/06/p6180142-768x400.jpg http://straz.bialystok.pl/2018/06/18/smiertelny-wypadek-w-kosilach-gm-rajgrod/ Mon, 18 Jun 2018 11:59:07 +0000 http://straz.bialystok.pl/?p=31558 18 czerwca 2018 roku o godzinie 07:27 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie wpłynęła informacja o wypadku samochodowym, do którego doszło w pobliżu miejscowości Kosiły gm. Rajgród.
Z treści zgłoszenia wynikało, że samochód osobowy zjechał z drogi do pobliskiego kanału z wodą i przewrócił się na bok. Jeden z mężczyzn podróżujących samochodem miał znajdować się na zewnątrz pojazdu bez oznak życia, natomiast drugi nieprzytomny mężczyzna znajdował się w jego wnętrzu.
Do zdarzenia zadysponowano niezwłocznie 2 zastępy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, w tym specjalistyczną grupę ratownictwa wodno-nurkowego oraz 2 zastępy z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Rajgrodzie i Woźnejwsi. Dodatkowo Stanowisko Kierowania Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej zadysponowało do wypadku specjalistyczną grupę ratownictwa wodno-nurkowego w sile 1 zastępu z łodzią ratowniczą z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie.
Po przybyciu na miejsce pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej potwierdzono fakt, że samochód osobowy Audi A4 leży w kanale na lewym boku częściowo zanurzony w wodzie, a jeden z mężczyzn leży nieprzytomny obok pojazdu. Dodatkowo ustalono, że we wraku samochodu uwięzionych jest jeszcze 3 mężczyzn, z których 2 dawało oznaki życia. Po uzyskaniu tych informacji do zdarzenia zadysponowano dodatkowo grupę operacyjną z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie.
Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na oznakowaniu i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, postawieniu samochodu na koła, wykonaniu dostępu do osób poszkodowanych przy użyciu zestawu narzędzi hydraulicznych i ewakuacji poszkodowanych na noszach do zespołów ratownictwa medycznego znajdujących się na drodze. Po uzyskaniu informacji, że do zdarzenia wystartował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, strażacy wyznaczyli dla niego lądowisko w terenie przygodnym i przejęli zgodnie z obowiązującymi procedurami. Przez cały czas trwania akcji ratowniczej strażacy wspomagali służby medyczne w zakresie opieki nad poszkodowanymi i ich transporcie do zespołów wyjazdowych.
Pomimo wysiłku służb ratowniczych 2 mężczyzn nie udało się uratować ze względu na obrażenia, natomiast 2 pozostałych przetransportowano do placówek medycznych. Akcja ratownicza trwała prawie 4 godziny.

Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Wypadek Kosiły gm. Rajgród ]]>
Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych http://straz.bialystok.pl/wp-content/uploads/2018/06/DSC_0028-768x400.jpg 53.29749187694052 23.28739895266017
Konopnickiej 3, 16-020 Czarna Białostocka, Polska
http://straz.bialystok.pl/2018/06/18/wojewodzkie-zawody-ctif-mlodziezowych-druzyn-pozarniczych/ Mon, 18 Jun 2018 09:11:17 +0000 http://straz.bialystok.pl/?p=31376 17 czerwca 2018 r. na obiektach sportowych Stadionu Miejskiego w Czarnej Białostockiej przeprowadzono X Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych MDP, w których wzięło udział 17 drużyn pożarniczych, w tym 8 drużyn chłopięcych oraz 9 dziewczęcych.

Zawody rozgrywano według Regulaminu Młodzieżowych Zawodów Sportowo-Pożarniczych MDP w konkurencjach:

  • Musztra;
  • Rozwinięcie bojowe;
  • Bieg sztafetowy 400 m z przeszkodami.

Triumfatorem mistrzostw okazała się reprezentacja MDP Kleszczele. Zarówno dziewczęca jak i chłopięca drużyna z Kleszczel zajęły pierwsze miejsca w klasyfikacji generalnej w swoich kategoriach. Gratulujemy zawodnikom udanego występu.

X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych X Wojewódzkie zawody CTIF młodzieżowych drużyn pożarniczych

Wyniki w poszczególnych konkurencjach.
KONKURENCJA MUSZTRA:
Drużyny dziewczęce:
I. Bargłów Kościelny z wynikiem 25;
II. Jaświły z wynikiem 24;
III. Milejczyce z wynikiem 23;
IV. Wąsosz z wynikiem 22;
V. Supraśl z wynikiem 19;
VI. Kleszczele z wynikiem 18;
VII. Boćki i Rutki Kossaki z wynikiem 17.

Drużyny chłopięce:
I. Rutki z wynikiem 22;
II. Boćki z wynikiem 20;
III. Rutki Kossaki z wynikiem 19;
IV. Dobrzyniewo Duże, Niedźwiada, Sieniewice z wynikiem 18;
V. Kleszczele z wynikiem 13.

KONKURENCJA ROZWINIĘCIE BOJOWE
Drużyny dziewczęce:
I. Wąsosz z wynikiem 939
II. Kleszczele z wynikiem 931,6
III. Milejczyce z wynikiem 927,8
IV. Supraśl z wynikiem 922
V. Boćki z wynikiem 919,8
VI. Wyszonki Kościelne z wynikiem 913,2
VII. Bargłów Kościelny z wynikiem 910,9
VIII. Rutki Kossaki z wynikiem 884,7
IX. Jaświły z wynikiem 879,4

Drużyny chłopięce:
I. Kleszczele z wynikiem 943,9
II. Rutki z wynikiem 932,10
III. Sieniewice z wynikiem 931,2
IV. Niedźwiada z wynikiem 917,7
V. Boćki z wynikiem 916,7
VI. Wojny Szuby z wynikiem 877,4
VII. Rutki Kossaki z wynikiem 865,8
VIII. Dobrzyniewo Duże z wynikiem 836,6

KONKURENCJA BIEG SZTAFETOWY 400 M Z PRZESZKODAMI
Drużyny dziewczęce:
I. Kleszczele z wynikiem 88,13
II. Boćki z wynikiem 85,81
III. Milejczyce z wynikiem 85,43
IV. Wąsosz z wynikiem 79,6
V. Bargłów Kościelny z wynikiem 77,56
VI. Jaświły z wynikiem 74,91
VII. Rutki Kossaki z wynikiem 72,17
VIII. Supraśl z wynikiem 60,69
IX. Wyszonki Kościelne z wynikiem 47,17

Drużyny chłopięce:
I. Wojny Szuby z wynikiem 93,34
II. Niedźwiada z wynikiem 83,41
III. Rutki Kossaki z wynikiem 77,84
IV. Rudki z wynikiem 76,7
V. Kleszczele z wynikiem 75,88
VI. Sieniewice z wynikiem 75,19
VII. Boćki z wynikiem 74,82
VIII. Dobrzyniewo duże z wynikiem 69,50

KLASYFIKACJA GENERALNA
Drużyny dziewczęce:
I. Kleszczele z wynikiem łącznym 1019,73
II. Wąsosz z wynikiem łącznym 1018,6
III. Milejczyce z wynikiem łącznym 1013,23
IV. Boćki z wynikiem łącznym 1005,61
V. Bargłów Kościelny z wynikiem łącznym 988,46
VI. Supraśl z wynikiem łącznym 982,69
VII. Wyszonki Kościelne z wynikiem łącznym 960,37
VIII. Rutki Kossaki z wynikiem łącznym 956,87
IX. Jaświły z wynikiem łącznym 954,31

Drużyny chłopięce:
I. Kleszczele z wynikiem łącznym 1019,79
II. Rutki z wynikiem łącznym 1008,8
III. Sieniewice z wynikiem łącznym 1006,39
IV. Niedźwiadna z wynikiem łącznym 1001,11
V. Boćki z wynikiem łącznym 991,52
VI. Wojny Szuby z wynikiem łącznym 970,74
VII. Rutki Kossaki z wynikiem łącznym 943,64
VIII. Dobrzyniewo duże z wynikiem łącznym 906,10

]]>
Szkolenie podstawowe strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu sokólskiego http://straz.bialystok.pl/wp-content/uploads/2018/06/14.06.18-ćwiczenia-OSP-Sokółka-768x400.jpg http://straz.bialystok.pl/2018/06/17/szkolenie-podstawowe-strazakow-ratownikow-ochotniczych-strazy-pozarnych-z-terenu-powiatu-sokolskiego-2/ Sun, 17 Jun 2018 05:34:28 +0000 http://straz.bialystok.pl/?p=31369 17 czerwca 2018 roku egzaminem teoretyczno – praktycznym zakończyło się trwające w terminie od 16 kwietnia 2018 roku do 17 czerwca 2018 roku szkolenie podstawowe dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu sokólskiego.

Było to kolejne szkolenie zrealizowane przez tut. Komendę zgodnie z obowiązującymi „Zasadami organizacji szkoleń członków OSP biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych” Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej z dnia 17 listopada 2015 r. Na kurs zgłoszonych zostało 54 strażaków z jednostek OSP funkcjonujących na terenie powiatu sokólskiego. Program szkolenia obejmował zajęcia teoretyczne realizowane przez strażaków w formie samodzielnej nauki metodą nauczania na odległość e – learning oraz zajęcia praktyczne przeprowadzone na bazie Komendy Powiatowej PSP w Sokółce w systemie zaocznym jako sobotnio – niedzielne zjazdy.

W ramach w/w szkolenia realizowana była tematyka dotycząca:

  • podstawowych czynności ratowniczych podczas gaszenia pożarów, w tym pożarów wewnętrznych wraz z zajęciami w komorze dymowej Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Łapach,
  • podstawowych czynności z zakresu ratownictwa technicznego,
  • podstawowych czynności z zakresu działań przeciwpowodziowych,
  • zasad pracy w radiowej sieci UKF Państwowej Straży Pożarnej,
  • wydawania sygnałów i poleceń uczestnikom ruchu lub innym osobom na drodze.

Podczas zajęć z gaszenia pożarów zapoznano druhów z podstawami organizacji działań gaśniczych i taktyką gaszenia pożarów. Omówiono cały sprzęt ratowniczy i armaturę wodną wykorzystywaną podczas działań. Sprawdzano możliwości praktycznego użycia w/w sprzętu, min. ćwiczono rozwijanie węży pożarniczych, sprawianie linii ssawnych, rozstawianie drabin, korzystanie z hydrantów podziemnych, wprowadzanie linii gaśniczych po drabinach, wykonywanie podstawowych rozwinięć linii wężowych. W ramach zajęć przygotowujących do prowadzenia działań podczas pożarów wewnętrznych, przeprowadzono szkolenie z zakresu obsługi i użytkowania sprzętu ochrony dróg oddechowych. Podczas zajęć zapoznano ratowników OSP z zasadami BHP podczas pracy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych, budową oraz zasadami pracy w aparatach powietrznych oraz praktycznie przećwiczono prowadzenie działań w zadymionych pomieszczeniach. Zakończeniem bloku szkoleniowego był test w komorze dymowej Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Łapach.

Podczas zajęć z zakresu ratownictwa technicznego zapoznano się z zasadami pracy zestawami hydraulicznymi i pneumatycznymi, taktyką prowadzenia działań ratowniczych podczas wypadków komunikacyjnych oraz praktycznie przećwiczono metody uwalniania osób poszkodowanych, uwięzionych w rozbitych samochodach. Metod cięcia konstrukcji pojazdów ćwiczono na samochodzie osobowym pozyskanym dzięki uprzejmości Pana Mariusza Woronowicza, właściciela firmy „KAWETA” w Sokółce.

Szkolenie ukończyło 37 strażaków z 19 jednostek OSP powiatu sokólskiego (18 osób z jednostek OSP KSRG Stara Rozedranka, Stara Kamionka, Szudziałowo, Zubrzyca Wielka, Jacowlany, Dryga, Korycin, Olsza, Reszkowce oraz 19 osób z jednostek OSP spoza KSRG Starowlany, Saczkowce, Lipina, Ostra Góra, Krukowszczyzna, Wólka, Domuraty, Horodnianka, Dąbrowa Białostocka, Jaczno).

Zdobycie uprawnień przez strażaków OSP do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych znacznie wpłynęło na poprawę stanu gotowości bojowej jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu sokólskiego.

Opracował: bryg. Dariusz Łukaszewicz, KP PSP Sokółka.

Zdjęcie: KP PSP Sokółka.

]]>
Nabór do służby w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku http://straz.bialystok.pl/2018/06/15/nabor-do-sluzby-w-komendzie-powiatowej-panstwowej-strazy-pozarnej-w-bialymstoku/ Fri, 15 Jun 2018 10:10:04 +0000 http://straz.bialystok.pl/?p=31230 Zamieszczamy Ogłoszenie o naborze do służby w Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku Czerwiec 2018 

oraz niezbędne dokumenty:

Podanie o przyjęcie do służby w Państwowej Straży Pożarnej

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2

Załącznik nr 3

Zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania ćwiczeń fizycznych

Życiorys

]]>
Spotkanie poświęcone pozyskaniu środków finansowych z Funduszu Sprawiedliwości http://straz.bialystok.pl/wp-content/uploads/2018/06/12.06.18-pozyskanie-funduszy-768x400.jpg http://straz.bialystok.pl/2018/06/12/spotkanie-poswiecone-pozyskaniu-srodkow-finansowych-z-funduszu-sprawiedliwosci/ Tue, 12 Jun 2018 06:24:17 +0000 http://straz.bialystok.pl/?p=31192 12 czerwca br. w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży odbyło się spotkanie komendanta miejskiego z pracownikami prowadzącymi sprawy ochrony przeciwpożarowej w urzędach gmin i miast z terenu powiatu łomżyńskiego.
Spotkanie poświęcone było przekazaniu informacji dotyczących możliwości pozyskania środków finansowych z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości w zakresie „Wsparcia i rozwoju systemu instytucjonalnego pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz realizacji przez jednostki sektora finansów publicznych zadań ustawowych związanych z ochroną interesów osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz likwidacją skutków pokrzywdzenia przestępstwem” dla jednostek sektora finansów publicznych – jednostek samorządu terytorialnego: gmin i miast na prawach powiatu z obszaru województwa podlaskiego, polegających na nabyciu, w roku 2018, w imieniu tych jednostek na rzecz ochotniczych straży pożarnych: wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielania pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa, tj. defibrylatorów, toreb ratowniczych lub innego sprzętu, z wyłączeniem pojazdów.
Opracowanie : st. asp. Hanna Cieślewska
Zdjęcia: kpt. Radosław Koszykowski

]]>
Wręczenie sztandaru Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży http://straz.bialystok.pl/wp-content/uploads/2018/06/IMG_2988-768x400.jpg 53.17923800000001 22.08105249999994
plac Stary Rynek, Łomża, Polska
http://straz.bialystok.pl/2018/06/11/wreczenie-sztandaru-komendzie-miejskiej-panstwowej-strazy-pozarnej-w-lomzy/ Mon, 11 Jun 2018 08:25:28 +0000 http://straz.bialystok.pl/?p=31070 10 czerwca 2018 roku na Starym Rynku w Łomży odbyły się powiatowe uroczystości Dnia Strażaka 2018 połączone z nadaniem sztandaru Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Łomży.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 1000 mszą świętą w intencji strażaków w Katedrze Łomżyńskiej. Po mszy nastąpił przemarsz pododdziałów na plac Stary Rynek w Łomży, gdzie odbył się uroczysty apel. Podczas apelu Komenda Miejska  PSP w Łomży otrzymała sztandar ufundowany przez  Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru, na czele którego stanął Pan Lech Marek Szabłowski – Wicestarosta łomżyński.

Poświęcenia sztandaru dokonał ksiądz. Biskup Tadeusz Bronakowski oraz ksiądz Radosław Kubeł – diecezjalny kapelan strażaków.

Przekazanie sztandaru poprzedziło oczywiście wbicie pamiątkowych gwoździ w drzewiec sztandaru oraz wpisy do księgi pamiątkowej.

Po wpisach do księgi pamiątkowej odbyła się ceremonia przekazania sztandaru.

Komendantowi Miejskiemu Państwowej Straży Pożarnej w Łomży – st. bryg. Dionizemu Krzynie sztandar przekazał – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji  – Jarosław Zieliński.

W uroczystości uczestniczyli licznie także przedstawiciele administracji samorządowej powiatu łomżyńskiego oraz podmiotów współpracujących z jednostkami ochrony przeciwpożarowej.

Oprawy dodały przybyłe na miejsce liczne poczty sztandarowe, Podlaska Kompania Honorowa Państwowej Straży Pożarnej z Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku oraz Łomżyńska Orkiestra Dęta pod batutą Waldemara Borusiewicza, która zadbała o oprawę muzyczną uroczystości.

Podczas spotkania padło wiele słów podziękowania oraz życzeń kierowanych do strażaków. Spotkanie było również okazją do wręczenia odznaczeń, wyróżnień jak również awansów na wyższe stopnie służbowe.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów, a następnie wspólne zdjęcie wszystkich uczestników na placu Stary Rynek w Łomży.

Wszystkim odznaczonym, awansowanym oraz wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

 

opracował: bryg. Grzegorz Wilczyński

zdjęcia: kpt. Paweł Leszczyński

 

 

]]>