Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku http://straz.bialystok.pl Wed, 22 Jan 2020 10:10:32 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.13 Akcja „Paczka dla Dzieciaka na Święta od Strażaka” http://straz.bialystok.pl/wp-content/uploads/2020/01/received_166452127963802-768x400.jpg http://straz.bialystok.pl/2020/01/21/akcja-paczka-dla-dzieciaka-na-swieta-od-strazaka/ Tue, 21 Jan 2020 12:03:40 +0000 http://straz.bialystok.pl/?p=56920 18 stycznia 2020 roku w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku odbył się wielki finał akcji pod hasłem „Paczka dla Dzieciaka na Święta od Strażaka”. Wspólna akcja strażaków Państwowej Straży Pożarnej, druhów Ochotniczych Straży Pożarnych i wolontariuszy ma na celu niesienie pomocy chorym dzieciom w całym kraju.

W tegorocznej akcji czynny udział wzięli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grajewie. Wspólnie z wolontariuszami podlaskiej grupy Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce zorganizowano zbiórkę artykułów szkolnych i zabawek, które Mikołaj wraz z pomocnikami przekazał  małym pacjentom, którzy na co dzień zmagają się z chorobą. Uwieńczeniem całej akcji było utworzenie wielkiego serca przez wolontariuszy przed budynkiem szpitala.

Wolontariusze stowarzyszenia Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce szerzą wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy podczas festynów i różnego rodzaju imprez oraz prowadzą rejestrację potencjalnych dawców szpiku. W województwie podlaskim stowarzyszenie działa od 2018 r.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie
Zdjęcia: archiwum KP PSP w Grajewie

]]>
Wypadek drogowy w Sokołach gm. Szczuczyn http://straz.bialystok.pl/wp-content/uploads/2020/01/image012-768x400.jpg http://straz.bialystok.pl/2020/01/20/wypadek-drogowy-w-sokolach-gm-szczuczyn/ Mon, 20 Jan 2020 10:41:12 +0000 http://straz.bialystok.pl/?p=56910 18 stycznia 2020 roku o godzinie 22.13 służby ratownicze w Grajewie otrzymały zgłoszenie o wypadku drogowym w pobliżu miejscowości Sokoły na trasie Szczuczyn – Obrytki. Samochód osobowy, którym podróżowały 4 dorosłe osoby na łuku drogi zjechał do przydrożnego rowu i przewrócił się na dach.

W chwili przyjazdu na miejsce zdarzenia 2 zastępów z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie i 1 zastępu z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie wszystkie osoby z widocznymi obrażeniami zewnętrznymi przebywały na zewnątrz pojazdu. Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy 4 podróżującym osobom (2 kobietom i 2 mężczyznom) oraz otoczeniu ich opieką do czasu przyjazdu zespołów ratownictwa medycznego. W celu odpowiedniego zaopatrzenia rannych konieczne było użycie zestawów ratownictwa medycznego PSP R-1.

Akcja ratownicza prowadzona przez 10 strażaków trwała ponad 1,5 godziny. Droga gminna w miejscu zdarzenia była całkowicie wyłączona z ruchu przez ponad godzinę. Wszyscy uczestnicy wypadku zostali przetransportowani do Szpitala Ogólnego w Grajewie, a uszkodzony samochód osobowy na parking.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Grajewie, OSP KSRG Szczuczyn

]]>
Szkolenie z zakresu współdziałania strażaków PSP oraz pracowników Pogotowia Energetycznego http://straz.bialystok.pl/wp-content/uploads/2020/01/21-768x400.jpg http://straz.bialystok.pl/2020/01/17/szkolenie-z-zakresu-wspoldzialania-strazakow-psp-oraz-pracownikow-pogotowia-energetycznego/ Fri, 17 Jan 2020 08:24:06 +0000 http://straz.bialystok.pl/?p=56905 Na przełomie grudnia i stycznia odbyły się szkolenia dla strażaków z JRG Łomża z zakresu współdziałania z Pogotowiem Energetycznym  podczas prowadzonych działań ratowniczo – gaśniczych.

Szkolenia przeprowadził przedstawiciel PGE Dystrybucja S.A. – oddział w Łomży.
Ćwiczenia teoretyczne odbyły się w budynku KM PSP w Łomży, natomiast ćwiczenia praktyczne na terenie poligonu będącego własnością PGE w Łomży.

Spotkania miały na celu poprawę bezpieczeństwa postępowania z sieciami elektroenergetycznymi podczas prowadzenia akcji ratowniczych. Ponadto podczas spotkania poruszono następujące zagadnienia:

– scharakteryzowano rodzaj występujących na terenie powiatu linii energetycznych,

– określono metody sterowania przez RDR–y głównych punktów zasilających –
GPZ (stacji transformatorowych),

– omówiono zakres oraz teren działania Rejonowych Dystrybucji Ruchu (RDR)
oraz poszczególnych posterunków pogotowia energetycznego występujących na terenie powiatu łomżyńskiego,

– omówiono przykładowe zdarzenia z udziałem osób w przypadku niezachowania zasad BHP podczas prac w bliskim sąsiedztwie urządzeń elektrycznych.

 

Opracowanie: mł. bryg. Andrzej Kalinowski
Zdjęcia: mł. bryg. Andrzej Kalinowski

]]>
Strażackie Bezpieczne Ferie 2020 na terenie powiatu sokólskiego. http://straz.bialystok.pl/wp-content/uploads/2020/01/Bezpieczne-Ferie-2020-3-768x400.jpg http://straz.bialystok.pl/2020/01/16/strazackie-bezpieczne-ferie-2020-na-terenie-powiatu-sokolskiego/ Thu, 16 Jan 2020 13:32:43 +0000 http://straz.bialystok.pl/?p=56878 Z uwagi na zbliżające się ferie zimowe w województwie podlaskim, Komenda Powiatowa PSP w Sokółce prowadzi działania z zakresu prewencji społecznej mające na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem podczas zimowego wypoczynku.

Zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży to okres wzmożonej pracy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. W związku z powyższym w miesiącu styczniu 2020 roku w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2020” strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Sokółce i Posterunku w Dąbrowie Białostockiej spotkali się z uczniami i nauczycielami ze Szkoły Podstawowej w Starej Rozedrance, Suchodolinie oraz Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Różanymstoku.

W trakcie pogadanki omówiono zagadnienia związane z zasadami bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku, bezpiecznego korzystania z lodowisk, sposobów zachowania się w przypadku załamania się lodu pod osobami oraz sposobów alarmowania służb ratowniczych w przypadku powstania zagrożenia.

Podczas spotkania poruszono również szereg zagadnień związanych z zagrożeniami w życiu codziennym w ramach kampanii społecznych „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny” organizowanych pod patronatem honorowym Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w tym:

  • omówiono zasady bezpieczeństwa pożarowego w domu podczas trwającego sezonu grzewczego oraz zalety stosowania czujek dymu i tlenku węgla,
  • zapoznano ze specyfiką pracy strażaka, jego rolą w systemie bezpieczeństwa oraz profilaktyką w zakresie bezpieczeństwa pożarowego w życiu codziennym,
  • omówiono sposób postępowania w sytuacji zauważenia pożaru lub innego zdarzenia oraz zapoznano z numerami alarmowymi,
  • omówiono i zaprezentowano zasady udzielania pomocy medycznej.

Łącznie w spotkaniach uczestniczyło 221 dzieci i 24 osoby dorosłe.

Informujemy organizatorów zimowisk na terenie powiatu sokólskiego o możliwości uatrakcyjnienia wypoczynku dzieci poprzez odwiedzanie strażnicy Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce lub organizacji spotkań ze strażakami na terenie placówek kulturalno – oświatowych. Powyższe spotkania będą jednocześnie doskonałą okazją do promowania bezpiecznych zachowań wśród dzieci i młodzieży.

Opracowanie: bryg. Dariusz Łukaszewicz,
Zdjęcia: JRG Sokółka.

]]>
Akcja ratownicza w Radziłowie http://straz.bialystok.pl/wp-content/uploads/2020/01/PC120009-768x400.jpg http://straz.bialystok.pl/2020/01/16/akcja-ratownicza-w-radzilowie-2/ Thu, 16 Jan 2020 12:52:15 +0000 http://straz.bialystok.pl/?p=56874 16 stycznia 2020 roku o godzinie 7.38 do stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie wpłynęło zgłoszenie, że w jednym z budynków mieszkalnych w Radziłowie przebywa nieprzytomna kobieta w podeszłym wieku i potrzebna jest natychmiastowa pomoc.

Po przyjęciu zgłoszenia, pod wskazany adres zadysponowano niezwłocznie jeden zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Radziłowie. Druhowie bardzo szybko pojawili się na miejscu i  potwierdzili informacje zawarte w zgłoszeniu. Starsza kobieta nieprzytomna i bez własnego oddechu leżała na podłodze w kuchni. Z uzyskanych informacji wynikało, że Państwowe Ratownictwo Medyczne zostało powiadomione przez członków rodziny.

Działania strażaków polegały na udzieleniu kobiecie kwalifikowanej pierwszej pomocy, która obejmowała przywracanie drożności dróg oddechowych, resuscytację krążeniowo-oddechową oraz tlenoterapię. Druhowie prowadzili nieprzerwanie działania ratownicze do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Po przybyciu na miejsce ratownicy medyczni podłączyli kobietę do specjalistycznego sprzętu i stwierdzili,  że udało się strażakom podtrzymać czynności życiowe, ale ze względu na stan poszkodowanej konieczne jest kontynuowanie działań ratowniczych. Druhowie wspólnie z ratownikami medycznymi prowadzili dalsze czynności ratownicze do czasu przyjazdu kolejnego zespołu ratownictwa medycznego z lekarzem. Pomimo wysiłku służb ratowniczych kobieta nie odzyskała przytomności, a obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Grajewie

]]>
Pożar średni budynku gospodarczego w miejscowości Skustele powiat sejneński. http://straz.bialystok.pl/wp-content/uploads/2020/01/20200110_034713-768x400.jpg http://straz.bialystok.pl/2020/01/10/pozar-sredni-budynku-gospodarczego-w-miejscowosci-skustele-powiat-sejnenski/ Fri, 10 Jan 2020 11:26:08 +0000 http://straz.bialystok.pl/?p=56759 10 stycznia około godziny 2:40 w miejscowości Skustele, gmina Krasnopol, powiat sejneński doszło do pożaru budynku. Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach zostało poinformowane w godzinach nocnych o pożarze budynku gospodarczego. Zgłaszający powiadomił, iż w budynku nie znajdują się osoby, oraz zwierzęta. Po dojeździe pierwszych zastępów z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Sejnach palił się dach i część pomieszczeń budynku, zagrożony był drewniany budynek mieszkalny znajdujący się w pobliżu. Działania strażaków polegały na podaniu trzech prądów wody, w tym jednego prądu w obronie budynku mieszkalnego, a dwa pozostałe na palący się budynek gospodarczy i ewakuacji mienia. W wyniku akcji ratowniczo – gaśniczej został uratowany budynek mieszkalny i ewakuowane mienie z budynku gospodarczego.

W działaniach ratowniczo – gaśniczych, trwającej około 4 godzin, brały udział zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Sejnach oraz zastęp z OSP w Krasnopolu.

Opracowanie: st. kpt. Roman Roszkowski
Zdjęcia kpt. D. Sapiega

]]>
III edycja nagrody ANIMUS FORTIS (Mężny Duch). Zapraszamy do zgłaszania kandydatur. http://straz.bialystok.pl/wp-content/uploads/2020/01/2020-01-09-1-685x400.png http://straz.bialystok.pl/2020/01/09/iii-edycja-nagrody-animus-fortis-mezny-duch/ Thu, 09 Jan 2020 12:04:07 +0000 http://straz.bialystok.pl/?p=56729 Do 16 lutego 2020 r. można zgłaszać kandydatów do III edycji nagrody Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego ANIMUS FORTIS (Mężny Duch), nawiązującej do najlepszych tradycji służb medycznych, której celem jest uhonorowanie osób i instytucji mających szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych.

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach. W kategorii indywidualnej („Osobiste męstwo”) – osobie, która w roku poprzedzającym przyznanie nagrody wyróżniła się w znaczący sposób w akcji ratowniczej (może to być osoba pełniąca służbę lub zatrudniona w instytucji realizującej zadania ratownicze); w kategorii instytucjonalnej – przedstawicielowi instytucji, która znacząco wpłynęła swoimi działaniami na pozytywne zmiany pozwalające skuteczniej ratować ludzkie życie. Laureatami mogą zostać osoby będące funkcjonariuszami lub pracownikami instytucji, które realizują bezpośrednio, bądź współuczestniczą w realizacji szeroko pojętych zadań ratowniczych (np. w wojsku, policji, straży pożarnej, służbie zdrowia, WOPR, TOPR, GOPR).
Kandydatów zgłaszać mogą zarówno osoby, jak i instytucje, w formie pisemnego wniosku wraz z uzasadnieniem. Kapituła złożona z 13 członków przyzna statuetkę, będącą miniaturą projektu „Pomnika Sanitariusza”, upamiętniającego medyków poległych w walkach o odzyskanie niepodległości oraz dyplomy honorowe. Nagroda objęta jest patronatem honorowym Prezesa Rady Ministrów.
Szczegółowych informacji udziela Biuro Dyrektora WIM, tel. 261-817-721, e-mail: mzlotkowska@wim.mil.pl

Regulamin konkursu
Wniosek o nagrodę indywidualną
Wniosek o nagrodę instytucjonalną

Opracowanie: Wydział Prezydialny, Gabinet Komendanta Głównego

Strona www konkursu.

]]>
Tragiczny wypadek na DK nr 8 w okolicach miejscowości Katrynka http://straz.bialystok.pl/wp-content/uploads/2020/01/IMG_20200101_203139-768x400.jpg http://straz.bialystok.pl/2020/01/03/tragiczny-wypadek-na-dk-nr-8-w-okolicach-miejscowosci-katrynka/ Fri, 03 Jan 2020 14:24:42 +0000 http://straz.bialystok.pl/?p=56589 Pierwszego dnia 2020 roku, na Drodze Krajowej nr 8 w Katrynce, doszło do tragicznego w skutkach wypadku samochodowego. Zgłoszenie o czołowym zderzeniu samochodów osobowych, na drodze Białystok – Augustów, białostoccy strażacy otrzymali o godzinie 19:42.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej okazało się, że w wypadku brały udział trzy pojazdy. Jak wstępnie ustaliła Policja, jadące w kierunku Białegostoku Audi Q7, na łuku drogi zjechało na przeciwległy pas, gdzie czołowo zderzyło się z Audi A4, a następnie uderzyło w VW Transportera. Ogromna siła uderzenia spowodowała znaczne zniszczenia pojazdu osobowego Audi A4, którym podróżowały dwie osoby. Aby uzyskać do nich dostęp w celu udzielenia pomocy, niezbędne okazało się użycie przez strażaków ratowniczych narzędzi hydraulicznych. Po wydobyciu poszkodowanych na zewnątrz wraku pojazdu, obecny na miejscu Zespół Ratownictwa Medycznego wraz ze strażakami przystąpił do czynności resuscytacyjnych wobec kobiety i mężczyzny. Niestety kierujący Audi A4 zginął na miejscu, natomiast jego pasażerka po wstępnym przywróceniu czynności życiowych, zmarła w szpitalu.

Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej, oprócz udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym wspólnie z ZRM, polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach oraz zebraniu wycieków płynów eksploatacyjnych za pomocą sorbentu. Na czas działań DK nr 8 w miejscu wypadku była całkowicie zablokowana.
Akcja ratownicza trwała ponad 4 godziny, brały w niej udział 3 zastępy JOP (15 strażaków).

Opracowanie: mł. kpt. Roman Pietroczuk, KM PSP w Białymstoku,

Zdjęcia: ogn. Bartłomiej Koźluk, KM PSP w Białymstoku.

]]>
Ślubowanie strażaka w KP PSP w Grajewie http://straz.bialystok.pl/wp-content/uploads/2020/01/P1020010-768x400.jpg http://straz.bialystok.pl/2020/01/03/slubowanie-strazaka-w-kp-psp-w-grajewie/ Fri, 03 Jan 2020 13:18:58 +0000 http://straz.bialystok.pl/?p=56584 2 stycznia 2020 roku na placu apelowym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie odbyła się uroczysta zmiana służby połączona ze złożeniem ślubowania na sztandar przez str. Grzegorza Jamińskiego. Ślubowanie nowo zatrudnionego strażaka miało miejsce w obecności kierownictwa komendy, funkcjonariuszy podziału bojowego i dowództwa Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 roku o Państwowej Straży Pożarnej, tj. Dz.U. z 2019 roku poz. 1499 ze zmianami, każdy strażak Państwowej Straży Pożarnej przed przystąpieniem do służby zobowiązany jest do złożenia ślubowania. W życiu każdego strażaka jest to doniosłe wydarzenie, które wzmacnia świadomość własnej tożsamości zawodowej i stanowi symbol włączenia się w szeregi formacji mundurowej cieszącej się największym zaufaniem społecznym.

Podejmując służbę w Państwowej Straży Pożarnej każdy strażak składa rotę ślubowania:

 

„Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków strażaka,

UROCZYŚCIE ŚLUBUJĘ

być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – nawet z narażeniem życia.

Wykonując powierzone mi zadania,

ŚLUBUJĘ

przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej oraz wykonywać polecenia przełożonych.

ŚLUBUJĘ

strzec tajemnic związanych ze służbą, a także honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej”.

 

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: str. Arkadiusz Koniecko, KP PSP w Grajewie

]]>
Pracowity Sylwester strażaków na terenie powiatu grajewskiego http://straz.bialystok.pl/wp-content/uploads/2020/01/20191231_155139-768x400.jpg http://straz.bialystok.pl/2020/01/02/pracowity-sylwester-strazakow-na-terenie-powiatu-grajewskiego/ Thu, 02 Jan 2020 12:51:04 +0000 http://straz.bialystok.pl/?p=56545 31 grudnia 2019 roku strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie oraz druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych z Boczek-Świdrowo, Grajewa, Rajgrodu i Szczuczyna wyjeżdżali do 4 zdarzeń, w których ranne zostały 2 osoby.

Pierwsze zgłoszenie o pożarze sadzy w przewodzie kominowym w Popowie gm. Grajewo strażacy otrzymali o godzinie 14.58. Do zdarzenia zadysponowano 2 zastępy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie i po 1 zastępie z Ochotniczych Straży Pożarnych w Boczkach-Świdrowo i Grajewie. Dzięki skutecznej i szybkiej interwencji 14 strażaków pożar szybko zlokalizowano i ugaszono.

Kolejne zgłoszenie wpłynęło do stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie o godzinie 16.52. W miejscowości Dołęgi gm. Szczuczyn na drogę gminną przewróciło się potężne drzewo, które całkowicie zablokowało przejazd. W likwidacji skutków zdarzenia uczestniczył 1 zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie.

1 stycznia 2020 roku o godzinie 02.22 strażacy otrzymali zgłoszenie o wypadku drogowym w Szczuczynie. Samochód osobowy Ford Ka, którym podróżowały 2 osoby wypadł z drogi i przewrócił się na dach. Działania ratownicze 2 zastępów Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa i 1 zastępu Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie polegały na wykonaniu dostępu do osób uwięzionych w pojeździe i ich ewakuacji na zewnątrz. Ranni kobieta i mężczyzna zostali przetransportowani do Szpitala Ogólnego w Grajewie.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Grajewie i OSP KSRG w Szczuczynie

 

]]>