image_pdfimage_print

29 grudnia 2020 roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie otrzymała fabrycznie nowy samochód lekki  operacyjny marki Toyota RAV4 Hybrid. Środki finansowe na zakup pojazdu w wysokości 150 tys. zł. pochodziły  w całości z dotacji celowej z budżetu państwa.

Wybrany przez grajewskich strażaków model wyposażony jest w silnik o pojemności 2487 cm³, bezstopniową automatyczną skrzynię biegów 4×2 oraz 5-drzwiowe nadwozie SUV. Na dachu pojazdu znajduje się magnetyczna lampa błyskowa, natomiast wewnątrz zamontowany jest radiotelefon przewoźny Motorola. Samochód jest odpowiednio oznakowany i spełnia wymogi pojazdu uprzywilejowanego.

Nowy samochód operacyjny nie tylko wzmocni potencjał ratowniczy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, ale także wpłynie na poprawę jakości i skuteczności prowadzonych działań. Dzięki takim atutom jak wysoki prześwit podwozia możliwe będzie przemieszczanie się strażaków w trudnym terenie.

W 2020 roku w ramach dotacji celowej z budżetu państwa, poza zakupem samochodu operacyjnego, wykonaliśmy system pneumatycznego zasilania pojazdów bojowych za kwotę 40 tys. zł.  oraz pozyskaliśmy nową kamerę termowizyjną o wartości 30 tys. zł. Pozostałe środki finansowe przeznaczone zostały m.in. na remont ciężkiego samochodu ratownictwa technicznego Mega City.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie