image_pdfimage_print

17 października 2020 roku kilka minut po godzinie 4. strażacy otrzymali zgłoszenie o wypadku samochodowym na drodze krajowej nr 65 w okolicach miejscowości Osowiec-Twierdza. Ze wstępnych informacji wynikało, że samochód osobowy uderzył w drzewo, a w środku znajduje się uwięziony kierowca.

Jako pierwsze do zdarzenia wyjechały zastępy ratowniczo-gaśnicze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mońkach oraz Wojskowej Straży Pożarnej w Osowcu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił, że samochód osobowy Renault uderzył w drzewo, po czym zatrzymał się na drodze blokując jeden pas ruchu. Ranny, ale przytomny kierowca uwięziony był w aucie i potrzebował natychmiastowej pomocy. Poza tym stwierdzono, że zdarzenie powstało na terenie powiatu grajewskiego na wysokości miejscowości Białogrądy. Ze względu na wystarczającą ilość sił i środków odstąpiono od dysponowania do zdarzenia zastępów z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, a jedynie jednego zastępu z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciemnoszyjach.

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na oznakowaniu i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu prowadzonych działań, kierowaniu ruchem drogowym, udzieleniu kierowcy kwalifikowanej pierwszej pomocy w postaci stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa i wsparcia psychicznego. W celu dotarcia do poszkodowanego i jego uwolnienia z wraku pojazdu konieczne było użycie zestawu narzędzi hydraulicznych. Rannego mężczyznę z podejrzeniem złamania kręgosłupa, kończyn dolnych, ręki i miednicy zespół ratownictwa medycznego przetransportował do Szpitala Ogólnego w Grajewie.

Akcja ratownicza trwała 4 godziny i 23 minuty. W likwidacji skutków zdarzenia uczestniczyło 12 strażaków.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: Archiwum KP PSP w Mońkach, OSP KSRG w Ciemnoszyjach