image_pdfimage_print

12 października 2020 roku przy ulicy Tarnowskiej w Białymstoku, doszło do groźnego pożaru. Około godziny 14:35 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku zgłoszono pożar drewnianego budynku jednorodzinnego. Do działań zadysponowano dwa zastępy z JRG Nr 2 oraz trzy zastępy z JRG Nr 1 KM PSP w Białymstoku.

W momencie przybycia pierwszych sił i środków Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej, pożarem objęty był cały budynek: parter i poddasze, a dach obiektu był częściowo zawalony do wewnątrz. Jedyna osoba zamieszkująca dom opuściła go bezpiecznie przed rozwinięciem się pożaru. W pierwszej fazie działania JOP polegały na podaniu trzech prądów wody z linii W-52: jednego w natarciu i dwóch w obronie na zagrożone sąsiednie obiekty znajdujące się na terenie posesji i wokół niej. Silne promieniowanie cieplne spowodowało zapalenie się drewnianych drzwi i futryny w pobliskim budynku gospodarczym. Po dojeździe wszystkich zadysponowanych sił i środków podano jeszcze jeden prąd wody w natarciu po drabinie przystawnej na poddasze domu. Praca wszystkich ratowników odbywała się w sprzęcie ochrony układu oddechowego. W trakcje działań gaśniczych wyniesiono z palącego się obiektu dwie butle na gaz propan-butan, które następnie schłodzono prądem wody. Po zlokalizowaniu pożaru prowadzono niezbędne prace rozbiórkowe zniszczonej przez pożar konstrukcji budynku z jednoczesnym dogaszaniem odnalezionych zarzewi ognia.

W działaniach ratowniczo – gaśniczych trwających prawie 3 godziny brało udział 5 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (21 strażaków).

 

Opracowanie: mł. bryg. Andrzej Łęczycki, KM PSP w Białymstoku

Zdjęcia: st. asp. Dawid Łukijan, KM PSP w Białymstoku