image_pdfimage_print

W wyniku krótkotrwałej ale jednocześnie bardzo gwałtownej nawałnicy, która w dniu 4 lipca 2020 roku w godzinach popołudniowych przeszła nad obszarem powiatu kolneńskiego do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kolnie wpłynęło kilkadziesiąt zgłoszeń o uszkodzonych budynkach, zerwanych dachach z budynków mieszkalnych, inwentarskich, gospodarczych połamanych drzewach tarasujących drogę krajową nr 63 oraz drogi powiatowe i gminne zerwanych liniach energetycznych na obszarze miasta Kolna, gmin Kolno, Mały Płock, Turośl, Stawiski i Grabowo. W tym dniu kolneńscy strażacy PSP i OSP interweniowali łącznie 63 razy. W działaniach ratowniczych trwających do późnych godzin nocnych polegających głównie na zabezpieczeniu dachów poprzez rozłożenie plandek na powierzchni uszkodzonych dachów, usuwaniu powalonych drzew z budynków i dróg, ewakuacji inwentarza z uszkodzonych budynków oraz zabezpieczaniu linii energetycznych będących pod napięciem.

W działaniach w dniu 4 lipca, uczestniczyło łącznie ponad 25 pojazdów oraz 120 strażaków PSP i członków OSP. Działania kolneńskich strażaków wspierał zastęp z JRG PSP Łomża podnośnikiem hydraulicznym SHD-23. Oprócz wyżej wymienionych budynków uszkodzeniu uległ budynek drewnianego zabytkowego kościoła rzymsko-katolickiego w miejscowości Leman.
Należy dodać, że jeszcze w dniu 5 lipca 2020 roku zastępy z JRG PSP Kolno i OSP kontynuowały działania ratownicze i w tym dniu wyjeżdżały 25 razy na teren wymienionych gmin w celu likwidacji skutków opisanych anomalii pogodowych.

Opracowanie: bryg. Tomasz Sielawa, KP PSP Kolno
Zdjęcia: mł.bryg. Arkadiusz Obrycki, st.kpt. Wojciech Ptak, mł.ogn. Piotr Przytuła