image_pdfimage_print

22 września 2020 r. o godz. 10:07 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu dostawczego typu furgon, w którym znajdują się butle z tlenem i acetylenem.

Do zdarzenia natychmiast zadysponowano zastępy z JRG Sokółka oraz najbliższych jednostek OSP KSRG Sidra i Jacowlany. Z kolejnych wpływających zgłoszeń wynikało, że  pożar rozprzestrzenił się na sąsiedni budynek mieszkalny. Zadysponowano dodatkowe siły i środki z jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Po dojechaniu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że na prywatnej posesji ogniem objęty jest całkowicie samochód dostawczy, pali się również ściana i poddasze drewnianego budynku mieszkalnego. W trakcie rozpoznania ustalono, że w przedziale ładunkowym pojazdu znajduje się butla z tlenem i acetylenem, we wnętrzu palącego się budynku mieszkalnego nie przebywają żadne osoby, brak jest również osób poszkodowanych.

Działania pierwszej jednostki ochrony przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu prądu wody na palący się samochód oraz obiekt. W trakcie rozwijania linii gaśniczych słyszalne były wybuchy dochodzące z wnętrza pojazdu. Po dojechaniu kolejnych zastępów wprowadzono dodatkowe prądy wody w natarciu na palący się samochód i w obronie budynku mieszkalnego, a w dalszej kolejności na poddasze obiektu przez okno szczytowe. Zachowywano przy tym maksymalne środki ostrożności – zminimalizowano ilość ratowników na stanowiskach gaśniczych, prądy wody podawano z dalszej odległości zza osłon budynków. Podczas działań wykorzystano bezobsługowe przenośne działko wodno – pianowe, za pomocą którego podano prąd piany celem ugaszenia palącego się pojazdu. Po niespełna trzech godzinach walki z ogniem zdołano uratować budynek mieszkalny. Natomiast mając na uwadze zagrożenie jakie stwarza acetylen przechowywany w butli poddanej oddziaływaniu wysokiej temperatury – natychmiast po ugaszeniu pożaru pojazdu wdrożono proces chłodzenia zbiornika zgodnie z obowiązującą procedurą. Do działań wykorzystano kamerę termowizyjną i pirometr, za pomocą których monitorowano temperaturę płaszcza butli acetylenowej. Zorganizowano zaopatrzenie wodne w oparciu o hydranty gminnej sieci wodociągowej, utworzono również punkt czerpania wody na zbiorniku wodnym z wykorzystaniem motopompy M16/8. Z uwagi na brak możliwości bezpiecznego wyniesienia butli acetylenowej z pojazdu po przeprowadzeniu tzw. „testu zwilżania” i umieszczenia jej w zbiorniku z wodą – proces chłodzenia i monitorowania temperatury butli prowadzono przez ponad 24 godziny podając wodę na jej płaszcz. Działania z zachowaniem okresowych podmian prowadziły jednostki PSP i OSP z terenu powiatu sokólskiego. Na miejsce zdarzenia przybyła Powiatowa Grupa Operacyjna z Komendantem Powiatowym PSP w Sokółce i Oficerem Operacyjnym, a także Grupa Operacyjna Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz Wójt Sidry.

W działaniach trwających ponad 25 godzin udział brało 18 zastępów straży (KW PSP Białystok, KP PSP Sokółka, JRG Sokółka, OSP KSRG Sidra, Jacowlany, Kamionka Stara, Kuźnica, Olsza, Reszkowce, Janów, Zubrzyca Wielka) – łącznie 70 strażaków oraz Pogotowie Energetyczne, Policja.

Opracował: mł. bryg. Cezary Marcinkiewicz.
Zdjęcia: KP PSP Sokółka.