image_pdfimage_print

15 września 2020 roku na placu apelowym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie odbyło się przekazanie quadów dla Komend Powiatowych PSP w Grajewie i Mońkach. Symbolicznego wręczenia kluczy do pojazdów dokonał polski kierowca rajdowy i jednocześnie pomysłodawca akcji Kamil Wiśniewski.

Pomysł wyposażenia w quady naszych komend zrodził się w kwietniu, kiedy ogromny pożar trawił tysiące hektarów bagiennych łąk, lasów i trzcinowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym. Pan Kamil jadąc na Mazury usłyszał w radio, że  strażacy przemieszczają się w trudno dostępnym terenie dzięki uprzejmości i bezinteresowności osób prywatnych, które posiadają quady. Jeszcze tego samego dnia skontaktował się ze strażakami i zaoferował pomoc w pozyskaniu takich pojazdów, które ułatwią prowadzenie działań gaśniczych w ekstremalnych warunkach terenowych.

Po kilku miesiącach starań i załatwieniu wszystkich formalności Fundacja „Orlen” przekazała w formie darowizny rzeczowej na rzecz naszych komend 2 quady TGB z napędem 4×4 o pojemności 600 dm3 i mocy 39 KM każdy. Pozyskane pojazdy wzmocnią potencjał ratowniczy Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych w Grajewie i Mońkach oraz usprawnią działania strażaków w walce z pożarami wielkoobszarowymi w trudnym terenie i tam, gdzie dojazd samochodami ratowniczo-gaśniczymi jest niemożliwy.

W imieniu wszystkich funkcjonariuszy i pracowników Komend Powiatowych PSP w Grajewie i Mońkach składamy serdeczne podziękowania panu Kamilowi Wiśniewskiemu, jednemu z najbardziej utytułowanych polskich kierowców rajdowych za okazaną pomoc i przeszkolenie w zakresie użytkowania quadów, a Fundacji „Orlen” za zakup i przekazanie pojazdów, które zasiliły nasze szeregi.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie
Zdjęcia: st. ogn. Mariusz Laskowski, KP PSP w Grajewie