image_pdfimage_print

Krótka historia zdarzenia z dnia 23 lipca 2020 roku, w którym doszło do pożaru budynku mieszkalnego w miejscowości Dziemianówka, gmina Giby, powiat sejneński. Informacja o tym zdarzeniu wpłynęła do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sejnach poprzez formatkę systemu informatycznego Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W informacji przekazano, że pali się pokój na piętrze budynku i jest jedna osoba poszkodowana – 18 letni niepełnosprawny mężczyzna. Dyżurny SK KP PSP w Sejnach zadysponował do akcji siły i środki zarówno Państwowej jak i Ochotniczej Straży Pożarnej. Po dojeździe ratowników na miejsce zdarzenia okazało się, że wszystkie osoby znajdują się na zewnątrz budynku, także osoba poszkodowana. Niepełnosprawnego mężczyznę z poparzonymi nogami jeszcze przed przybyciem służb wyciągnął z płonącego budynku rodzony brat Adam (lat 16, uczeń II klasy Technikum Informatycznego w Sejnach), z pomocą siostry Karoliny (osoba dorosła, lat 20), która zgłosiła zdarzenie dzwoniąc na numer alarmowy 112. Wyciągając brata z budynku Adam uratował mu życie. Gdyby nie szybka reakcja, odwaga i bohaterstwo rodzeństwa Adama i Karoliny doszłoby do wielkiej tragedii.

W dniu 11.09.2020 w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Sejnach uroczyście wręczono Dyplomu Komendanta Głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka. Wyróżnienia i upominki MŁODYM BOHATEROM w imieniu Komendanta Głównego wręczał Komendant Powiatowy PSP w Sejnach bryg. Artur Przeborowski.
W uroczystości brały udział wyróżnione wyżej osoby, osoba poszkodowana wraz z rodziną oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Sejnach.

Ta bohaterska akcja Adama i Karoliny, która miała miejsce w rodzinnym domu pokazała bardzo wielką odwagę, którą należało wyróżnić i docenić, co miało miejsce w dniu dzisiejszym.

 

Informacja: R.R.

Zdjęcia: D.S.