image_pdfimage_print

29 sierpnia 2020 roku na terenie gminy Szepietowo odbyły się ćwiczenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem, Policją i Ochotniczymi Strażami Pożarnymi z terenu powiatu wysokomazowieckiego. Celem szkolenia było doskonalenie umiejętności współdziałania WOT ze służbami podczas działań ratowniczych i reagowania na zagrożenia kryzysowe o charakterze niemilitarnym

Zakres ćwiczeń obejmował:
– susze i pożary
– silne wiatry, wichury i huragany
– współdziałanie z Policją
– podejmowanie osób z wody,
– pierwsza pomoc dla osób podtopionych i wyciągniętych z wody,

W ćwiczeniach udział wzięło 220 żołnierzy WOT i 14 żołnierzy zawodowych, 4 zastępy z Komendy Powiatowej PSP Wysokie Mazowieckie, OSP KSRG Szepietowo, OSP KSRG Dąbrowa Moczydły, OSP Dąbrówka Kościelna, OSP Wojny Szuby, OSP Średnica Maćkowięta, OSP Dąbrowa Łazy. Zajęcia praktyczne poprzedzone były wykładem i  prezentacją poprowadzoną dla żołnierzy WOT przez funkcjonariuszy Straży Pożarnej oraz Policji. Kompania WOT została podzielona na 12 grup, które kolejno przechodziły przez stanowiska i realizowały poszczególne tematy szkolenia. Każde z ćwiczeń polegało na omówieniu zagadnienia oraz zagrożeń i zasad bhp podczas działań ratowniczych. Następnie każdy z plutonów przystępował do ćwiczeń praktycznych. Kolejnym etapem szkolenia był pokaz ratownictwa wodnego zaprezentowany przez funkcjonariuszy PSP. O godzinie 18:00 przeprowadzono ćwiczenia z ratownictwa drogowego z ewakuacją osób uwięzionych w pojeździe.

Weekendowe zajęcia praktyczne to dobrze wykorzystany czas na poznanie sprzętu przeznaczonego do gaszenia pożarów, ratownictwa oraz prowadzenia działań na wodzie.

Opracował: kpt. Wojciech Sokołowski
Zdjęcia: archiwum KP PSP w Wysokiem Mazowieckiem