image_pdfimage_print

8 sierpnia 2020 roku o godzinie 21.06 do grajewskich strażaków wpłynęła informacja z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku, że w Jeziorze Rajgrodzkim w Czarnej Wsi gm. Rajgród młody mężczyzna zażywający kąpieli zniknął pod powierzchnią wodą.

Do zdarzenia natychmiast zadysponowano 3 zastępy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, w tym specjalistyczną grupę ratownictwa wodno-nurkowego i grupę operacyjną oraz jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Rajgrodzie. Pierwsze zastępy pojawiły się na miejscu zdarzenia po kilkunastu minutach od zgłoszenia i niezwłocznie przystąpiły do działań poszukiwawczo-ratowniczych w miejscu prawdopodobnego utonięcia.

Para strażaków nurków pod dowództwem nurka kierującego pracami podwodnymi zeszła pod wodę i przystąpiła do poszukiwań zaginionego mężczyzny metodą wahadłową. Po niespełna 15 minutach poszukiwań nurkowie odnaleźli mężczyznę na dnie jeziora w odległości 15 metrów do brzegu na głębokości 3 metrów. Poszkodowanego natychmiast ewakuowano na brzeg i przekazano zespołowi ratownictwa medycznego, który po kilkudziesięciu minutach reanimacji przetransportował go do Szpitala Ogólnego w Grajewie.

Pracę strażaków nurków utrudniała wieczorowa pora oraz słaba przejrzystość wody  ograniczająca pole widzenia do 1 metra.

Kolejny raz apelujemy do osób wypoczywających nad wodą o zachowanie szczególnej ostrożności i korzystanie ze strzeżonych kąpielisk. Pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy jest bardzo niebezpieczne. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu i bezpośrednio po posiłku. Przed zanurzeniem się w wodzie należy stopniowo ochłodzić nogi, klatkę piersiową i szyję, dzięki czemu unikniemy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie