image_pdfimage_print

2 sierpnia 2020 roku o godzinie 10.00 grajewscy strażacy otrzymali zgłoszenie o wypadku na ulicy Białostockiej w Rudzie gm. Grajewo, stanowiącej fragment drogi krajowej nr 65. Z informacji, która wpłynęła z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowegow Białymstoku wynikało, że samochód osobowy uderzył w przydrożne drzewo, a kierowca jest uwięziony w pojeździe.

Pierwsze zastępy jednostek ochrony przeciwpożarowej przybyły na miejsce zdarzenia po kilku minutach. W wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że samochód osobowy, którym podróżował kierowca, na prostym odcinku drogi zjechał do rowu i uderzył w drzewo. We wraku pojazdu znajdował się przytomny mężczyzna z licznymi obrażeniami ciała. Strażacy wykonali do poszkodowanego dostęp przy użyciu zestawu narzędzi hydraulicznych i po ułożeniu go na desce ortopedycznej ewakuowali na zewnątrz pojazdu. Obecny na miejscu zespół ratownictwa medycznego przetransportował mężczyznę do Szpitala Ogólnego w Grajewie.

Dalsze działania strażaków polegały na oznakowaniu i zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zabezpieczeniu wraku pojazdu podporami teleskopowymi przed stoczeniem się do rowu, neutralizacji i sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych oraz wsparciu funkcjonariuszy policji w kierowaniu ruchem drogowym.

W trwających ponad 4 godziny działaniach ratowniczych uczestniczyły 2 zastępy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Grajewie