image_pdfimage_print

5 sierpnia 2020 roku o godzinie 7:03 do Stanowiska Kierowania KM PSP w Białymstoku wpłynęło zgłoszenie o pożarze w jednym z budynków tartaku w miejscowości Czarna Białostocka. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane cztery zastępy z JRG Nr 2, drabina mechaniczna z JRG Nr 3 oraz najbliższe jednostki OSP w KSRG. Dodatkowo na miejsce zdarzenia zadysponowana została druga cysterna z JRG Sokółka.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych sił i środków okazało się, że pożarem objęte było około 50 m2 trocin magazynowanych w jednym z budynków zakładu drzewnego. Działania w pierwszej fazie akcji polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu czterech prądów wody. KDR od zarządcy obiektu uzyskał informację o połączeniu poprzez ciągi technologiczne płonącego obiektu z innymi budynkami (dwie hale i jeden silos). W rurach mogły zalegać trociny, w związku z tym faktem podjęto decyzję o przecięciu wszystkich ciągów rurowych, wybraniu trocin i przelaniu ich prądem wody. Po dojeździe kolejnych sił i środków podano jeszcze dodatkowe dwa prądy wody. Roty pracowały w sprzęcie ochrony dróg oddechowych, z liniami gaśniczymi. Dodatkowo używano kamer termowizyjnych w celu lokalizacji źródła pożaru. Wobec bardzo trudnych warunków pożarowych, wprowadzano dodatkowo coraz to większe ilości ratowników i stosowano sukcesywne ich podmiany, w celu zachowania bezpieczeństwa i ciągłości podawania środka gaśniczego. Działania prowadzono od wewnątrz obiektu i zewnątrz, przy wykorzystaniu podnośnika i drabiny mechanicznej w celu odkrywania elementów pokrycia dachowego i lokalizowania ukrytych zarzewi ognia.

Łącznie podano 6 prądów wody, w tym dwa z koszy podnośnika SHD-23 i drabiny mechanicznej SCD-37. Dzięki sprawnie podjętym działaniom gaśniczym, szybko udało się zlokalizować pożar i nie dopuścić do jego rozprzestrzenienia się na dwa sąsiednie obiekty tartaku, połączone ciągami technologicznymi z palącym się budynkiem. Następnie w ramach zabezpieczania pogorzeliska dokonano sukcesywnego wywożenia trocin z budynku i przelewania ich na zewnątrz prądami wody. Zarząd zakładu, dla usprawnienia prac związanych z dogaszaniem, zapewnił dwie ładowarki wraz z operatorami.

W działaniach ratowniczo – gaśniczych trwających prawie 15 godzin brało udział 17 zastępów z PSP i OSP (łącznie 49 strażaków), w tym Grupa Operacyjna KW PSP w Białymstoku i Grupa Operacyjna KM PSP w Białymstoku Zastępcą Komendanta Miejskiego PSP w Białymstoku.

Opracowanie: mł. bryg. Andrzej Łęczycki KM PSP w Białymstoku

Zdjęcia: kpt. Roman Pietroczuk, KM PSP w Białymstoku