image_pdfimage_print

1 sierpnia 2020 roku o godzinie 14.45 do stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie wpłynęło zgłoszenie o zasłabnięciu mężczyzny w jednym z domów mieszkalnych w Woźnejwsi gm. Rajgród. Z uzyskanych informacji wynikało, że mężczyzna jest siny i nie oddycha, a zespoły wyjazdowe Państwowego Ratownictwa Medycznego są w terenie.

Dyżurny stanowiska kierowania podejrzewając, że u mężczyzny mogło dojść do nagłego zatrzymania krążenia, zadysponował do zdarzenia zastępy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Woźnejwsi. Pierwszy przybyły pod wskazany adres zastęp z OSP KSRG w Woźnejwsi potwierdził informacje zawarte w zgłoszeniu i wraz z sąsiadką (pielęgniarką) przystąpił do udzielania mężczyźnie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Zastęp podzielono na 2 grupy, z których jedna otrzymała za zadanie udrożnienie dróg oddechowych i prowadzenie resuscytacji krążeniowo oddechowej, a druga wyznaczenie lądowiska dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zespołu ratownictwa medycznego, czynności ratownicze przejęli ratownicy medyczni. Dalsze działania ratownicze strażacy PSP i OSP prowadzili naprzemiennie z zespołami PRM i LPR. Pomimo wysiłku ratowników życia mężczyzny nie udało się uratować.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: mł. kpt. Marek Zyskowski, KP PSP w Grajewie