image_pdfimage_print

W tegorocznej edycji biegu-sztafety maratońskiej Electrum Ekiden Virtual udział wzięło 151 drużyn z całej Polski. Strażacy z hajnowskiej komendy na czele z Komendantem Powiatowym PSP w Hajnówce w klasyfikacji generalnej zajęli wysokie 16 miejsce, natomiast w klasyfikacji firmowej 4 miejsce!

Idea biegu jest wyjątkowa. Ważny jest cel, a nie zdobyty czas. Udział w sztafecie to nie tylko rywalizacja sportowa. Biegniemy – pomagamy Fundacji „Pomóż Im”. Drużyna przekazała środki finansowe na rzecz fundacji, która prowadzi Domowe Hospicjum dla Dzieci. Hospicjum stara się utrzymać komfort życia 30 chorych dzieci z Białegostoku i okolic.

Czym jest Electrum Ekiden Virtual? Od 2015 roku odbywała się sztafeta maratońska Electrum Ekiden. W tym roku pandemia koronawirusa niestety nie pozwoliła na tradycyjny sposób przeprowadzenia biegu, dlatego sztafetę zorganizowano w formie wirtualnej. Wirtualne są tylko start i meta, ponieważ można je wyznaczyć w dowolnym miejscu na świecie.

Do biegu można było przystąpić indywidulanie lub drużynowo. 6-osobowa drużyna musiała pokonać łączny dystans 42,195 km, czyli dystans maratonu. Sztafeta to nie to samo co bieg indywidualny, a podstawową zasadą jest to, że drużyna musi pobiec tego samego dnia. Nawet jeśli poszczególnych członków sztafety dzielą setki kilometrów. Zawodnicy bieli odpowiednio 7,2 km + 10 km + 10 km + 5 km + 5 km + 5 km = 42,2 km. To co jest ważne, nie obowiązywały żadne limity czasowe. Jest to świetna okazja dla osób początkujących, a nawet chcących dystans pokonać marszobiegiem czy szybkim marszem.

Zachęcamy do udziału w przyszłym roku i gratulujemy wyników wszystkim drużynom! Pomagajmy! 😊

Opracowanie: Dorota Smyk, KP PSP w Hajnówce.