image_pdfimage_print

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem przez trzy dni wakacji zorganizowała ćwiczenia na akwenach wodnych. Ćwiczenia zostały przeprowadzone 20, 21 i 22 lipca 2020 roku w formie warsztatów teoretyczno-praktycznych w parku miejskim w Wysokiem Mazowieckiem, zbiornik wodny na żwirowni w miejscowości Żabiniec oraz zalew miejski w Czyżewie. Omawiano niebezpieczeństwa na które można się natknąć podczas wakacyjnych wędrówek, a w szczególności zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Zagadnienia z zakresu ratownictwa wodnego oraz  techniki ratowania osób tonących referowali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem. W szkoleniu brali również druhowie z OSP KSRG Wysokie Mazowieckie, OSP KSRG Kuczyn, OSP KSRG Klukowo, OSP KSRG Czyżew, OSP KSRG Dąbrowa Wielka.
Szkolenie w swej tematyce obejmowało ratowanie osób tonących z użyciem sań lodowych i noszy typu deska, podejmowanie osób tonących na łódź ratowniczą oraz na ponton, ratowanie osób tonących przy użyciu koła ratunkowego, rzutki, ratownika z asekuracją.
Głównym celem zajęć było przypomnienie stosowania technik ratowniczych umożliwiających ewakuację z wody osób poszkodowanych przy użyciu sprzętu będącego na wyposażeniu jednostek PSP i OSP. Nie zabrakło wykładu na temat udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w stanie hipotermii.

Ciągłe doskonalenie umiejętności i technik ratowniczych jest zadaniem priorytetowym strażaków – ratowników, gdyż pozwala na eliminacje błędów, których uniknięcie w rzeczywistych zdarzeniach zapewnia skuteczność podjętych działań

Opracował: kpt. Wojciech Sokołowski
Zdjęcia: archiwum KP PSP w Wysokiem Mazowieckiem