image_pdfimage_print

W dniu 11.07.2020 r w miejscowości Kozioł, gm. Kolno odbyły się wspólne ćwiczenia poprzedzone szkoleniem Państwowej Straży Pożarnej i Wojsk Obrony Terytorialnej. W zajęciach wzięły udział zastępy z KP PSP w Kolnie oraz 2 kompania 13 batalionu lekkiej piechoty WOT Łomża. Celem szkolenia przeprowadzonego przez funkcjonariuszy PSP było doskonalenie umiejętności współdziałania żołnierzy WOT ze strażakami podczas działań ratowniczych na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowych o charakterze niemilitarnym.

Zakres szkolenia obejmował działania ratownicze i zabezpieczające podczas powodzi oraz działania pomocnicze WOT podczas pożarów dużych powierzchni.

W ćwiczeniach udział wzięła zmiana służbowa z JRG Kolno oraz  84 żołnierzy WOT. Kompania WOT została podzielona na 4 grup, które kolejno przechodziły przez stanowiska i realizowały poszczególne tematy szkolenia. Każde z ćwiczeń polegało na omówieniu zagadnienia, wystąpieniu zagrożeń z nim związanych i zasad bhp podczas działań ratowniczych. Następnie każda z grup przystępowała do ćwiczeń praktycznych. W godzinach popołudniowych ćwiczenia zostały podsumowane i zakończone.

Siły i środki biorące udział w ćwiczeniach:
– GBA 2,5/16,
– SLRR NAVARA,
– GCBA 8,9/60,
– GLBA 1,3/22,
– Samochód ciężarowy JELCZ do przewozu osób – 4 szt. – WOT.

Opracowanie: mł. bryg. Arkadiusz Obrycki, KP PSP Kolno
Zdjęcia: Archiwum KP PSP Kolno.