image_pdfimage_print

28 czerwca 2020 roku o godzinie 20.07 do stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku mieszkalnym wielorodzinnym przy ulicy Kopernika w Grajewie. Z informacji wynikało, że na klatce schodowej pali się drewniana szafka na buty oraz inne materiały palne.

W chwili przyjazdu pod wskazany adres pierwszych zastępów ratowniczo-gaśniczych na jednej z klatek schodowych panowało silne zadymienie. Kilkanaście osób ewakuowało się na zewnątrz przed przybyciem służb ratowniczych, a kilka przebywało w mieszkaniach. Strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych i rozwiniętą linią gaśniczą weszli na klatkę schodową i przystąpili do gaszenia pożaru. Równocześnie z prowadzeniem działań gaśniczych prowadzono ewakuację kilku osób, które nie zdążyły wydostać się z budynku.

Podczas działań ratowniczych jedna z lokatorek pod wpływem zdarzenia źle się poczuła. Strażacy udzielili poszkodowanej kwalifikowanej pierwszej pomocy i otoczyli opieką do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Ostatecznie kobieta została przetransportowana do Szpitala Ogólnego w Grajewie na badania i ewentualne leczenie.

Dzięki szybkiej i sprawnej akcji strażaków Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa oraz druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych w Grajewie i Boczkach-Świdrowo uratowano życie i zdrowie ludzkie oraz mienie o znacznej wartości.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie