image_pdfimage_print

Dnia 24 czerwca 2020 r. strażacy z hajnowskiej komendy na czele z Komendantem Powiatowym PSP w Hajnówce wzięli udział w wyjątkowym biegu-sztafecie maratońskiej Electrum Ekiden Virtual.

Czym jest Electrum Ekiden Virtual? Od 2015 roku odbywała się sztafeta maratońska Electrum Ekiden. W tym roku pandemia koronawirusa niestety nie pozwoliła na tradycyjny sposób przeprowadzenia biegu, dlatego sztafetę zorganizowano w formie wirtualnej. Wirtualne są tylko start i meta, ponieważ można je wyznaczyć w dowolnym miejscu na świecie.

Do biegu można przystąpić indywidulanie lub drużynowo. 6-osobowa drużyna musi pokonać łączny dystans 42,195 km, czyli dystans maratonu. Sztafeta to nie to samo co bieg indywidualny, a podstawową zasadą jest to, że drużyna musi pobiec tego samego dnia. Nawet jeśli poszczególnych członków sztafety dzielą setki kilometrów. Zawodnicy biegną odpowiednio 7,2 km + 10 km + 10 km + 5 km + 5 km + 5 km = 42,2 km. To co jest ważne, nie obowiązują żadne limity czasowe. Jest to  świetna okazja dla osób początkujących, a nawet chcących dystans pokonać marszobiegiem czy szybkim marszem.

Ważny jest cel, nie czas. Udział w sztafecie w Białymstoku to nie tylko rywalizacja sportowa. Biegniemy – pomagamy Fundacji „Pomóż Im”. Wpisowe 50 zł z od każdej drużyny zostanie przekazane na rzecz Hospicjum dla Dzieci. Każda z drużyn może zbierać pieniądze i wpłacić większą kwotę, która w całości zostanie przekazana na potrzeby Fundacji „Pomóż Im”.

 

Trasy pokonane przez członków 6-osobowej drużyny Komendy Powiatowej PSP w Hajnówce:

  1. Komendant Powiatowy PSP w Hajnówce Piotr Koszczuk – dystans 5 km; start: ul. Żabia Górka w Hajnówce; przez Krynoczkę czyli źródło w Puszczy Białowieskiej uznawane przez wiernych prawosławnych za cudowne – miejsce corocznych pielgrzymek, następnie przez Wąskotorową Kolejkę Leśną, tj. przebiegające tory, po których przejeżdża klejnot naszego regionu – kolejka, przewożąca turystów z miasta Hajnówka do puszczańskiej miejscowości Topiło; meta: Nadleśnictwo Hajnówka. Trasa typowo leśna i piaszczysta, malownicza, urokliwa, skraj Puszczy Białowieskiej.
  2. Karol Wasiluk – dystans 10 km; start: centrum miasta Kleszczele obok zabytkowej Cerkwi Prawosławnej pw. Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, przez Czeremchę Wieś – niewielką podlaską wieś, następnie poprzez drogę krajową w kierunku przejścia granicznego Polska-Białoruś w Połowcach, meta: Posterunek JRG PSP w Czeremsze. Trasa głównie asfaltowa, ścieżka rowerowa oraz chodniki miejskie.
  3. Piotr Szczuka – dystans 7,195 km; start: droga krajowa pomiędzy miastem Kleszczele a Czeremchą Wsią w kierunku przejścia granicznego Polska-Białoruś, obręb Posterunku JRG w Kleszczelach, meta: nieopodal zabytkowego Dworca Kolejowego w mieście Kleszczele powstałego w 1900 roku. Trasa asfaltowa i piaszczysta, malownicze podlaskie pola rolnicze.
  4. Daniel Bagrowski – dystans 10 km; start: ul. Piastowska w Białymstoku, następnie ul. Generała Nikodema Sulika nieopodal ogródków działkowych i lasu Bagno, następnie przez ul. Ciołkowskiego wzdłuż ścieżki rowerowej; meta: osiedle Sybiraków, obok Kościoła Rzymskokatolickiego pw. Świętego Ducha oraz pomnika Grobu Nieznanego Sybiraka. Trasa zróżnicowana, asfaltowa, miejska ale z elementami lasu.
  5. Michał Oniskiewicz – dystans 5 km; start i meta: osiedle w miejscowości Białystok nieopodal miejsca zamieszkania, trasa zróżnicowana i wymagająca, typowo miejska, bogata w spadki i wzniesienia, głównie chodniki i skrzyżowania oraz ścieżki rowerowe.
  6. Marcin Skiepko – dystans 5 km, trasa taka sama jaką pokonał Komendant Powiatowy PSP w Hajnówce Piotr Koszczuk.

Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji! Zakończenie Electrum Ekiden Virtual nastąpi 05 lipca 2020 roku.

Strona internetowa: https://electrumekiden.pl/

Opracowanie: Dorota Smyk, KP PSP w Hajnówce.