image_pdfimage_print

Powalone drzewa, połamane konary, uszkodzone dachy budynków. Tak można podsumować skutki środowych silnych  porywów wiatru w powiecie hajnowskim.

17 czerwca 2020 r. na terenie powiatu hajnowskiego odnotowano łącznie  12 interwencji oraz jeden alarm fałszywy. Strażacy wyjeżdżali do 8 zdarzeń związanych z silnymi podmuchami wiatru, do 3 zdarzeń związanych z prowadzeniem kontroli sanitarnej na terenie kolejowego przejścia granicznego w Siemianówce oraz do jednego zdarzenia związanego z zabezpieczeniem lądowania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Alarm fałszywy odnotowano w hajnowskim szpitalu, który został przekazany za pomocą systemu monitoringu pożarowego.

Największe szkody wichura wyrządziła na terenie gmin Czyże, Narew, Kleszczele i miejscowości Białowieża. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej jak również  z Ochotniczych Straży Pożarnych interweniowali przede wszystkim do zdarzeń związanych z powalonymi drzewami na drogi i z połamanymi konarami nad budynkami. W miejscowości Śliwowo i Łosinka wiatr uszkodził dachy budynków.

W zdarzeniach uczestniczyły zastępy z Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej w Hajnówce, Posterunku JRG w Czeremsze oraz Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w  Kleszczelach, Łosince, Narwi, Nowokorninie, Czyżach, Klejnikach, Siemianówce i Białowieży.

W dalszym ciągu w związku z koniecznością ograniczenia transmisji koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19, strażacy PSP oraz druhowie OSP z terenu powiatu hajnowskiego czynnie uczestniczą oraz wspomagają służby w ograniczaniu pandemii. Poza realizacją zadań ustawowych, systematycznie wspomagamy inne służby ratownicze w ich działaniach.

W chwili obecnej działania strażaków z innymi służbami polegają głównie na:

  • prowadzeniu kontroli sanitarnej na terenie kolejowego przejścia granicznego w Siemianówce,
  • dostarczaniu żywności i innych artykułów bieżących potrzeb osobom znajdującym się na kwarantannie,
  • udostępnieniu i rozstawieniu namiotu pneumatycznego wraz z osprzętem przy bloku „D” Szpitala im. W. Mantiuka położonego przy ul. Dowgirda 9 w Hajnówce, który pełni rolę przejściowej izby przyjęć dla osób kończących kwarantannę.

Zabezpieczeni w środki ochrony indywidualnej funkcjonariusze z JRG Hajnówka prowadzą doraźny pomiar temperatury ciała wszystkich osób wjeżdżających do kraju z Republiki Białorusi na kolejowym przejściu granicznym w Siemianówce. W okresie od 22 maja  – 17 czerwca 2020 roku skontrolowano 228 osób, które wjechały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w 100 składach pociągów towarowych.

Łącznie od początku działań, tj. 10 marca 2020 roku – funkcjonariusze JRG Hajnówka skontrolowali 3584 osób, które wjechały 1633  pojazdami osobowymi i ciężarowymi oraz 359 pociągami towarowymi.

Opracowanie: mł. bryg. Grzegorz Bajko, KP PSP w Hajnówce.

Zdjęcia: OSP Czyże, OSP Białowieża.