image_pdfimage_print

30 maja 2020 roku o godzinie 19.01 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie otrzymał zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o pożarze drewnianego budynku mieszkalnego w miejscowości Sojczyn Borowy.

Pierwsze zastępy ratowniczo-gaśnicze pojawiły się na miejscu kilkanaście minut od momentu zgłoszenia. Przez okna umieszczone na poddaszu drewnianego budynku mieszkalnego wydobywał się dym. Na szczęście właściciel domu ewakuował się na zewnątrz przed przyjazdem służb ratowniczych i nie odniósł żadnych obrażeń.

Roty gaśnicze pracujące w aparatach ochrony dróg oddechowych ustaliły, że na poddaszu budynku przy kominie mieszkalnego pali się drewniany strop. Pożar ugaszono 2 prądami wody i przystąpiono do oddymiania i przewietrzania całego budynku z jednoczesnym przeszukaniem wszystkich pomieszczeń. Przy użyciu pilarki spalinowej do cięcia wielowarstwowego i podręcznego sprzętu burzącego dokonano niezbędnych prac rozbiórkowych konstrukcji budowlanej w celu wyeliminowania ukrytych źródeł ognia.

Dzięki szybkiej interwencji 2 zastępów Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa oraz 2 zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych z Białaszewa i Rudy pożar nie zdążył się rozwinąć. Wartość uratowanego mienia oszacowano na kwotę 100 tys. zł.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: mł. kpt. Grzegorz Zinczuk, KP PSP w Grajewie