image_pdfimage_print

26 kwietnia 2020 roku strażacy z powiatu grajewskiego zakończyli działania ratowniczo-gaśnicze w Biebrzańskim Parku Narodowym. Przez 6 dni działań na kilku odcinkach bojowych z pożarem walczyło ogółem 85 zastępów z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu całego powiatu, w sumie 456 strażaków.

Dysponowanie jednostek ochrony przeciwpożarowej z naszego powiatu rozpoczęło się 21 kwietnia 2020 roku w godzinach popołudniowych. Pierwsze działania prowadzono na Grzędach, natomiast kolejne na odcinkach Kapice i Kuligi. Ze względu na grząski i podmokły teren do przemieszczania się ratowników wykorzystywano lekkie samochody z napędem terenowym oraz ciągniki rolnicze z przyczepami, na których przewożono sprzęt i armaturę wodną.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym był największym pożarem w naszym kraju od czasu pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej w 1992 roku. Powierzchnia pożaru, który trawił trzcinowiska, bagienne łąki i las wyniosła 5280 ha. Każdego dnia na wyznaczonych odcinkach bojowych pracowało rotacyjnie przez całą dobę kilkuset strażaków.

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich ludzi dobrej woli, których nie sposób z imienia i nazwiska wymienić, a którzy wspierali bezinteresownie strażaków w każdy możliwy sposób. Dziękujemy za przekazane produkty żywnościowe, wodę pitną i użyczenie sprzętu do walki z pożarem.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie