image_pdfimage_print

27 marca 2020 roku w sortowni odpadów w Studziankach doszło do kolejnego, piątego już pożaru w bieżącym roku. W 2019 roku było ich sześć. Około godziny 16:36 zgłoszono do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, pożar hałdy śmieci. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów okazało się, że są trzy ogniska pożaru: niewielki pożar (ok. 20 m2) na hałdzie w części zachodniej sortowni, pożar na powierzchni około 800 m2 hałdy w północno-wschodniej części sortowni oraz pożar śmieci składowanych wewnątrz hali na powierzchni (ok. 180 m2).

W pierwszej fazie akcji podano jeden prąd wody w obronie budynku i drugi w natarciu na śmieci składowane w obiekcie. Następnie podano prąd wody na palące się odpady na hałdzie w zachodniej części. Po ugaszeniu dwóch ognisk pożaru i dojeździe kolejnych sił i środków, podano trzy prądy wody w natarciu: jeden z działka umiejscowionego na pojeździe pożarniczym oraz dwa prądy wody W-52 na hałdę płonących śmieci na powierzchni około 800 m2. Ratownicy podczas działań gaśniczych zabezpieczeni byli w sprzęt ochrony układu oddechowego. Jednocześnie prowadzono rozpoznanie zaopatrzenia wodnego, w wyniku którego ustalono, że pierwszej fazie akcji będzie go stanowił zbiornik o pojemności 60 m3, znajdujący się na terenie sąsiedniego wysypiska gminnego. Równocześnie Kierujący Działaniami Ratowniczymi zadysponował kolejne siły i środki, celem podania większej ilości środka gaśniczego, stworzenia kolejnych dwóch punktów czerpania wody i zwiększenia możliwości dowożenia wody. Po przybyciu kolejnych SIS, utworzono punkty czerpania wody: na zalewie w Wasilkowie i przy moście w miejscowości Jurowce. Wodę dowożono na miejsce pożaru i zrzucano do dwóch rozstawionych zbiorników stelażowych po 13 m3. Po zlokalizowaniu pożaru, do działań monitorujących wykorzystywano kamery termowizyjne, w tym jedną kamerę, w którą był wyposażony statek powietrzny (dron). W ostatniej fazie akcji, po stłumieniu płomieni, wykorzystano ciężki sprzęt (koparkę) do rozgarnięcia śmieci, umożliwiając tym samym rozstawienie przenośnego działka na koronie hałdy i ugaszenie wszystkich zarzewi pożaru.

Akcja gaśnicza trwała ponad 9 godzin, brało w niej udział 25 zastępów JOP (75 strażaków), w tym Grupy Operacyjne: KW PSP i KM PSP w Białymstoku.

Opracowanie: mł. bryg. Andrzej Łęczycki, KM PSP w Białymstoku

Zdjęcie: st. kpt. Stefan Ostrowski, KW PSP w Białymstoku