Pożar suchej trawy w Modzelówce gm. Grajewo

18 marca 2020 roku o godzinie 19.53 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie odebrał zgłoszenie o pożarze suchej trawy w miejscowości Modzelówka gm. Grajewo.

Po przyjęciu zgłoszenia do pożaru zadysponowano jeden zastęp Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa oraz zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej z Rudy w sile 8 strażaków. W chwili przyjazdu na miejsce jednostek ochrony przeciwpożarowej paliła się sucha trawa na powierzchni około 0,5 ha na łące o podłożu torfowym.

Z uwagi na fakt, że pożar szybko się rozprzestrzeniał konieczne było podjęcie szybkich i zdecydowanych działań ratowniczych. Dzięki determinacji strażaków ogień udało się szybko opanować i ograniczyć straty w przyrodzie oraz mieniu. Jak się później okazało przyczyną pożaru była lekkomyślność ludzka, a strażacy po raz kolejny zapobiegli tragedii.

Pamiętajmy! Wypalanie traw w Polsce jest nie tylko zabronione, ale także karalne. Kodeks wykroczeń przewiduje za taki proceder karą grzywny w wysokości do 5 000 zł., natomiast jeżeli wypalanie traw spowoduje zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi lub mienia o znacznych rozmiarach można trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie
Zdjęcia: archiwum KP PSP w Grajewie