image_pdfimage_print

11 lutego 2020 roku o godzinie 16:37 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie otrzymał zgłoszenie o pożarze piwnicy w budynku mieszkalnym jednorodzinnym przy ulicy Dąbrowskiego w Grajewie. Ze wstępnych informacji wynikało, że mieszkańcy samodzielnie ewakuowali się na zewnątrz i nie potrzebują pomocy.

Po przyjęciu zgłoszenia do pożaru zadysponowano 2 zastępy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie oraz 1 zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grajewie, w sumie 12 ratowników. W chwili przyjazdu pierwszych zastępów na miejsce strażacy zauważyli dym wydobywający się z piwnicy i potwierdzili informację, że właściciele budynku bez widocznych obrażeń przebywają na zewnątrz.

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na odłączeniu dopływu energii elektrycznej do budynku i wprowadzeniu prądów gaśniczych wody w celu stłumienia ognia. Po opanowaniu sytuacji pożarowej strażacy przystąpili do oddymiania pomieszczeń i usuwania na zewnątrz tlącego się drewna opałowego. W trakcie wykonywania tych czynności odnaleziono w piwnicy nadpaloną butlę gazową propan-butan 11 kg, którą wyniesiono na zewnątrz i schłodzono.

Dzięki ofiarności strażaków straty powstałe w wyniku pożaru okazały się stosunkowo niewielkie w porywaniu do wartości uratowanego mienia, które oszacowano wstępnie na kwotę 400 tys. zł.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: st. ogn. Mariusz Laskowski, mł. ogn. Konrad Szklarzewski, KP PSP w Grajewie