Pierwszy w 2020 roku pożar w sortowni śmieci w Studziankach

9 lutego 2020 roku w sortowni odpadów w Studziankach doszło do kolejnego pożaru. W roku 2019 było ich sześć. Około godziny 3:54 zgłoszono do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku pożar hałdy śmieci. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów zastano pożar wysypiska: hałda o wymiarach około 70 m x 135 m i 12 m wysokości; pożarem objęte było około 200 m2 powierzchni składowiska.

W pierwszej fazie akcji ratowniczo – gaśniczej podano trzy prądy wody w natarciu: jeden z działka przenośnego i dwa z prądownic W-52, na palącą się hałdę śmieci. Ratownicy podczas działań gaśniczych zabezpieczeni byli w sprzęt ochrony układu oddechowego. Jednocześnie prowadzono rozpoznanie zaopatrzenia wodnego, w wyniku którego ustalono, że pierwszej fazie akcji będzie go stanowił zbiornik podziemny, znajdujący się na terenie zakładu o pojemności 200 m3. Równocześnie Kierujący Działaniami Ratowniczymi zadysponował kolejne siły i środki, celem podania większej ilości środka gaśniczego, stworzenia kolejnych dwóch punktów czerpania wody i zwiększenia możliwości dowożenia wody. Po przybyciu kolejnych SIS, utworzono punkty czerpania wody: na zalewie w Wasilkowie i przy moście w miejscowości Jurowce. Po zlokalizowaniu pożaru, do działań monitorujących wykorzystywano kamery termowizyjne, w tym jedną kamerę, w którą był wyposażony statek powietrzny (dron). W ostatniej fazie akcji, po stłumieniu płomieni, wykorzystano ciężki sprzęt (koparkę i koparko – ładowarkę) do rozgarnięcia śmieci i przysypywania hałdy piaskiem.

Akcja gaśnicza trwała prawie 10 godzin, brało w niej udział 21 zastępów JOP (77 strażaków), w tym Grupy Operacyjne: KW PSP i KM PSP w Białymstoku.

Opracowanie: mł. bryg. Andrzej Łęczycki, KM PSP w Białymstoku

Zdjęcie: ogn. Adam Szpakowski, KM PSP w Białymstoku