image_pdfimage_print

21 stycznia 2020 roku Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie odwiedziła grupa 21 dzieci wraz z opiekunami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Radziłowie. Spotkanie dzieci ze strażakami było efektem współpracy w zakresie realizacji projektu „Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe”.

W ramach wizyty strażacy zapewnili gościom szereg atrakcji, z których największą była możliwość ubrania się w specjalną odzież, zajęcia miejsca w kabinie samochodu pożarniczego i poczucia się prawdziwym strażakiem. Poza tym zorganizowano zajęcia w sali edukacyjnej „Ognik”, w której imitowane są różnego rodzaju zagrożenia i wyświetlane filmy edukacyjne. Dzieci jak zawsze miały do strażaków mnóstwo pytań, na które funkcjonariusze bardzo chętnie odpowiadali. Podobnie dzieci odpowiadały na pytania zadawane przez strażaków, przy czym wykazały się wiedzą na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa. Działania prewencyjne prowadzone od wielu lat przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej przynoszą wymierne korzyści, dlatego też w dalszym ciągu będą kontynuowane.

Druhna Kinga Mordasiewicz z Ochotniczej Straży Pożarnej w Radziłowie dziękując strażakom za miłe przyjęcie napisała wiersz pod tytułem „Gdy zima przychodzi i śnieg nam nie szkodzi”. Jego treść brzmi następująco:

Hej ho! Przed nami przygód sto!

Ognik” w Grajewie, nasza babcia nawet o nim nie wie. 

Pakujemy więc plecaczki: trochę wody i wałówkę – zaczynamy dziś wędrówkę. 

Wiedzy ogrom mamy już, nie zachowamy się bezmyślnie i jak tchórz.

Strażak mądry, wie co robić, zatem szybko reaguje,

ludzi z miejsca zagrożenia sprawnie i bezpiecznie ewakuuje . 

Czad, dym, ogień bucha – wyjdę po wycieczce na małego zucha!

Pamiętajcie! Ciągle słychać ich w oddali, gdy wypadek, gdy się pali

i nie myśląc o tym wcale, pędzą szybko na sygnale,

by ratować ludzkie życie, walcząc też o swe przeżycie. 

Florian Wodnicki, jak nauczyciel akademicki przekazał nam wiedzę,

teraz przy żadnym wypadku biernie nie usiedzę!

W ramach kampanii „Bezpieczne Ferie 2020” funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie spotkali się także m.in. z przedszkolakami oraz uczniami szkół podstawowych i średnich w Bełdzie, Grajewie, Radziłowie, Rajgrodzie i Wąsoszu.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Grajewie, OSP KSRG Radziłów