Tragiczny wypadek na DK nr 8 w okolicach miejscowości Katrynka

Pierwszego dnia 2020 roku, na Drodze Krajowej nr 8 w Katrynce, doszło do tragicznego w skutkach wypadku samochodowego. Zgłoszenie o czołowym zderzeniu samochodów osobowych, na drodze Białystok – Augustów, białostoccy strażacy otrzymali o godzinie 19:42.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej okazało się, że w wypadku brały udział trzy pojazdy. Jak wstępnie ustaliła Policja, jadące w kierunku Białegostoku Audi Q7, na łuku drogi zjechało na przeciwległy pas, gdzie czołowo zderzyło się z Audi A4, a następnie uderzyło w VW Transportera. Ogromna siła uderzenia spowodowała znaczne zniszczenia pojazdu osobowego Audi A4, którym podróżowały dwie osoby. Aby uzyskać do nich dostęp w celu udzielenia pomocy, niezbędne okazało się użycie przez strażaków ratowniczych narzędzi hydraulicznych. Po wydobyciu poszkodowanych na zewnątrz wraku pojazdu, obecny na miejscu Zespół Ratownictwa Medycznego wraz ze strażakami przystąpił do czynności resuscytacyjnych wobec kobiety i mężczyzny. Niestety kierujący Audi A4 zginął na miejscu, natomiast jego pasażerka po wstępnym przywróceniu czynności życiowych, zmarła w szpitalu.

Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej, oprócz udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym wspólnie z ZRM, polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach oraz zebraniu wycieków płynów eksploatacyjnych za pomocą sorbentu. Na czas działań DK nr 8 w miejscu wypadku była całkowicie zablokowana.
Akcja ratownicza trwała ponad 4 godziny, brały w niej udział 3 zastępy JOP (15 strażaków).

Opracowanie: mł. kpt. Roman Pietroczuk, KM PSP w Białymstoku,

Zdjęcia: ogn. Bartłomiej Koźluk, KM PSP w Białymstoku.