image_pdfimage_print

27 listopada 2019 roku w Szkole Podstawowej w Szepietowie z okazji Powiatowego Konkursu „Pierwsza Pomoc w Nagłych Wypadkach” Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wysokiem Mazowieckiem spotkaniem z uczniami i kadrą pedagogiczną szkół zainaugurowała akcję „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo” w sezonie zimowym.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych:  Bruszewa, Czyżewa, Dąbrówki Kościelnej, Jabłoni Kościelnej, Kulesz Kościelnych, Rosochatego Kościelnego, Sokół,  Szepietowa, Wojen Krup i Nr 1 z Wysokiego Mazowieckiego.

Ta akcja, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla i jest skierowana do społeczeństwa, m.in. do dzieci i młodzieży oraz do seniorów. Edukacja najmłodszych jest wspaniałą inwestycją w przyszłość, z uwagi na fakt, że najmłodsi w rozmowach z dorosłymi dzielą się zdobytą wiedzą.

Głównym celem kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Zależy nam na podniesieniu poziomu wiedzy na temat: zagrożeń związanych z pożarem w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych, zagrożeń związanych z emisją tlenku węgla, zapewnienia właściwej ewakuacji oraz sposobów powiadamiania służb ratowniczych.

Nieodłącznym elementem naszych prelekcji jest też edukacja w zakresie udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach na które możemy się natknąć w codziennym życiu, aby w naszym społeczeństwie zakorzenić schematy właściwego  działania i rozwiać obawy przed udzielaniem pomocy. Konkurs był doskonałą okazją, aby zaprezentować techniki ratowania ludzi w sytuacji zagrożenia.

Podczas spotkania na ręce przedstawicieli 10 szkół z naszego powiatu zostały przekazane strażackie kalendarze na 2020 rok.

W inauguracyjnej akcji łącznie uczestniczyło około 500 dzieci i dorosłych.

Serdecznie dziękujemy!

Opracował: kpt. Wojciech Sokołowski
Zdjęcia: archiwum KP PSP w Wysokiem Mazowieckiem