image_pdfimage_print

24 października 2019 roku na terenie byłej jednostki 9 Pułku Strzelców Konnych przy ulicy Wojska Polskiego w Grajewie odbyły się  IX Mundurowe Manewry „Zdobywanie Jednostki”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: starosta powiatu grajewskiego oraz burmistrz Miasta Grajewo.

W tegorocznych zawodach wzięły udział 3 – osobowe drużyny mundurowe reprezentujące m.in. Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, Komendę Powiatową Policji i  15 Giżycką Brygadę Zmechanizowaną oraz 5 – osobowe drużyny reprezentujące młodzież szkolną z terenu powiatu grajewskiego. Uczestnicy mieli do pokonania 5 konkurencji wymagających nie tylko sprawności fizycznej, ale także wiedzy i umiejętności z zakresu obsługi sprzętu pożarniczego, udzielania pierwszej pomocy oraz technik strzeleckich. Jak zawsze przy organizacji tego typu zawodów nie mogło zabraknąć bardzo widowiskowej i cieszącej się dużą popularnością wśród zawodników konkurencji pod nazwą „Pompa”, która polegała na pokonaniu pożarniczego toru przeszkód, rozwinięciu linii głównej od hydrantu do rozdzielacza, budowie linii gaśniczej zakończonej prądownicą i napełnieniu nalewaków wodą.

Manewry mundurowe na stałe wpisały się w kalendarz imprez organizowanych przez służby i instytucje mieszczące się na terenach dawnych koszar wojskowych 9 Pułku Strzelców Konnych i mają za zadanie integrację lokalnej społeczności i młodzieży szkolnej ze służbami mundurowymi, kultywowanie tradycji wojskowych, kształtowanie patriotycznych postaw obywatelskich oraz rozwijanie umiejętności sportowych.

W klasyfikacji generalnej zwyciężyli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, którzy zdobyli pierwsze miejsce w trzech konkurencjach: „Pompa”, „Medyk” i „Cyklop”.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcie: archiwum KP PSP w Grajewie