image_pdfimage_print

26 października 2019 roku, około godziny 2 w nocy, na drodze krajowej nr 8 w okolicach miejscowości Katrynka (gm. Wasilków), doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Do działań zadysponowano 3 zastępy z JRG Nr 2 KM PSP w Białymstoku oraz zastęp z OSP KSRG Jurowce.

Po przybyciu Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej okazało się, że jadący od strony Augustowa samochód dostawczy, którym podróżowały 4 osoby, z niewyjaśnionych przyczyn, zjechał na przeciwległy pas drogi, gdzie zderzył się czołowo z prawidłowo jadącym ciągnikiem siodłowym z naczepą. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierujący samochodem dostawczym. Niestety pomimo wykonanej resuscytacji krążeniowo – oddechowej, przez będący na miejscu Zespół Ratownictwa Medycznego,  jeden z pasażerów busa również zmarł, stając się drugą ofiarą tego tragicznego wypadku. Pozostali dwaj ranni pasażerowie samochodu dostawczego, po przebadaniu na miejscu zdarzenia przez Zespoły Ratownictwa Medycznego, zostali zabrani do szpitala. Kierowca samochodu ciężarowego po przebadaniu przez ZRM pozostał na miejscu zdarzenia.

Działania Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej, oprócz zabezpieczenia miejsca zdarzenia, polegały na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym wspólnie z ZRM. Wycieki płynów eksploatacyjnych z samochodów zabezpieczono i zebrano za pomocą sorbentu. Na czas działań DK 8 w miejscu wypadku była całkowicie zablokowana.

Akcja ratownicza trwała ponad 4 godziny, brały w niej udział 4 zastępy (14 strażaków).

Opracowanie: mł. kpt. Roman Pietroczuk, KM PSP w Białymstoku

Zdjęcia: asp. Dawid Siedlecki, KM PSP w Białymstoku