„Strażacy OSP w akcji”

04 października 2019 r. na terenie gm. Nowinka odbyły się manewry ratownicze, w których uczestniczyło 10 zastępów z jednostek OSP (Bryzgiel, Nowinka, Sztabin, Netta Druga, Augustów-Lipowiec, Lipsk, Mołowiste, Gruszki, Tajno Stare, Bargłów Kościelny) z pow. augustowskiego.

Druhowie ochotnicy zmagali się z czteroma epizodami na terenie miejscowości Monkinie, Krusznik, Bryzgiel. Opisując poszczególne założenia epizodów strażacy m.in.: ratowali osoby poszkodowane podczas zderzenia samochodu osobowego z lokomotywą kolejki wąskotorowej; ewakuowali pracownika po upadku, który znajdował się na piętrze wieży widokowej (działania na wysokości z użyciem drabin); pożar w budynku użyteczności publicznej, w którym znajdowały się osoby poszkodowane; budowa stanowiska wodnego i podawanie środków gaśniczych w utrudnionym terenie na dalsze odległości. Genezą organizowanych ćwiczeń było doskonalenie procesu dydaktycznego strażaków ochotników podczas gaszenia pożarów, prowadzenia działań ratowniczych podczas wypadków komunikacyjnych, udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz prowadzenia innych działań ratowniczych podczas nietypowych zdarzeń z użyciem wydzielonych sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej.

W ćwiczeniach uczestniczyli również pracownicy Wigierskiego Parku Narodowego poruszając się samochodem patrolowo-gaśniczym.

Manewry odbywały się pod nadzorem kadry szkoleniowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie przy współpracy z Gminą Nowinka, Wigierskim Parkiem Narodowym, Wigierską Kolejką Wąskotorową.

Opracował: asp.sztab. Krzysztof Waszkiewicz

Zdjęcia: st. asp. Marek Bućko, kpt. Paweł Bukrejewski