image_pdfimage_print

8 sierpnia 2019 roku o godzinie 00.24 do dyżurnego stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie wpłynęło zgłoszenie o pożarze składowiska odpadów na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Koszarówce gm. Grajewo.

W chwili, gdy pierwsze jednostki ochrony przeciwpożarowej dojechały na miejsce, pożarem objęta była hałda o powierzchni około 15 metrów kwadratowych i sięgająca 5 metrów w głąb. W początkowej fazie działań podano 3 prądy gaśnicze wody na palące się odpady połączone z jednoczesną obroną sąsiednich budynków. Po dojeździe na miejsce kolejnych zastępów ratowniczo gaśniczych podano kolejne 2 prądy wody na ognisko pożaru. Po opanowaniu sytuacji pożarowej, przy użyciu specjalistycznego sprzętu będącego w dyspozycji zakładu oraz firm zewnętrznych, przystąpiono do rozplantowania palącej się hałdy i dogaszania wodą. W celu całkowitego wyeliminowania zagrożenia ugaszone odpady przysypano warstwą piachu.

Dzięki wysiłkowi 16 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz 60 strażaków pożar nie rozprzestrzenił się na całą hałdę mierzącą 4 tysiące metrów kwadratowych i 20 tysięcy metrów sześciennych, a także na sąsiednie budynki. Akcja ratowniczo-gaśnicza trwała ponad dobę. Na miejsce zdarzenia przyjechała grupa operacyjna KP PSP w Grajewie,  inspektorzy ochrony środowiska, wicestarosta powiatu grajewskiego oraz kierownictwo zakładu na czele z prezesem.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie