image_pdfimage_print

5 sierpnia 2019 roku o godzinie 18.33 grajewscy strażacy otrzymali zgłoszenie o wypadku na Jeziorze Rajgrodzkim w okolicach miejscowości Czarna Wieś. Ze zgłoszenia wynikało, że na jeziorze wywróciła się łódź z 2 osobami na pokładzie, z których jedna jest nieprzytomna.

Do zdarzenia zadysponowano specjalistyczną grupę ratownictwa wodno-nurkowego z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie oraz jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Rajgrodzie. Po przybyciu strażaków na miejsce, na środku jeziora znajdowały się 2 łodzie – jedna należąca do wędkarza, na której znajdował się nieprzytomny mężczyzna i druga należąca do Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z poszkodowaną kobietą.

Pierwsze działania ratownicze podjął świadek zdarzenia z ratownikami WOPR, którzy prowadzili zewnętrzny masaż serca do czasu przyjazdu jednostek ochrony przeciwpożarowej. Dalsze działania ratownicze na łodzi wędkarza, którą holowano do pomostu prowadzili strażacy PSP. Po dopłynięciu do pomostu poszkodowanego mężczyznę ułożono na desce ortopedycznej i przetransportowano na brzeg. Strażacy PSP wspólnie z druhami OSP Rajgród prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową mężczyzny z użyciem technik przyrządowych do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Następnie razem z ratownikami PRM prowadzono reanimację, która trwała ponad godzinę. Pomimo wysiłku służb ratowniczych mężczyzny nie udało się uratować.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: st. bryg. Andrzej Jabłoński, KP PSP w Grajewie