image_pdfimage_print

22 lipca 2019 r. o godzinie 11:31 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym w okolicy miejscowości Stara Moczalnia, na drodze krajowej nr 19.

Do działań w pierwszym rzucie zadysponowano 2 zastępy z JRG Sokółka oraz zastępy OSP KSRG Rozedranka Stara i OSP Lipina.

Na miejscu zdarzenia stwierdzono, że doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z samochodem osobowym. Pojazdami podróżowali tylko kierowcy. Kierujący samochodem ciężarowym opuścił swój pojazd przed przybyciem Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej. Kierujący autem osobowym został uwięziony w pojeździe z licznymi obrażeniami. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu akumulatorów. Jednocześnie przystąpiono do wykonania dostępu do poszkodowanego w samochodzie osobowym przy użyciu narzędzi hydraulicznych, pod nadzorem ZRM. Po wykonaniu dostępu osobę poszkodowaną ewakuowano z pojazdu oraz przekazano zespołowi ZRM. Wyznaczono lądowisko dla śmigłowca HEMS na DK 19 oraz zabezpieczono jego lądowanie i start. Niestety lekarz z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które przybyło na miejsce zdarzenia, stwierdził zgon kierowcy samochodu osobowego. Na czas działań DK 19 w miejscu wypadku była całkowicie zablokowana.

W działaniach udział brało 6 zastępów straży (JRG Sokółka, OSP KSRG Stara Rozedranka, OSP Lipina) – łącznie 20 strażaków oraz Policja, Pogotowie Ratunkowe, Prokurator, Zakład Pogrzebowy.

Opracowanie: st. kpt. Piotr Pawłowski, KP PSP w Sokółce
Zdjęcia: KP PSP w Sokółce