image_pdfimage_print

4 lipca 2019 r. tuż przed godziną 18:50 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku otrzymało zgłoszenie o pożarze hałdy śmieci przy sortowni odpadów komunalnych w miejscowości Studzianki. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów zastano pożar wysypiska śmieci: hałda o wymiarach około 80 m x 30 m i 10 m wysokości. Pożarem objęte było około 600 m2 powierzchni hałdy w północno-wschodniej części składowiska. Zagrożony pożarem był las w odległości około 15 m od palących się śmieci.

W pierwszej fazie akcji ratowniczo – gaśniczej podano 2 prądy wody w obronie lasu i 2 prądy w natarciu, w tym jeden z kosza podnośnika, na palącą się hałdę śmieci. Jednocześnie prowadzono rozpoznanie zaopatrzenia wodnego, w wyniku którego ustalono, że pierwszej fazie akcji będzie go stanowił zbiornik podziemny, znajdujący się na terenie zakładu o pojemności 200 m3. Równocześnie kierujący działaniami ratowniczymi zadysponował kolejne siły i środki celem podania większej ilości środka gaśniczego, stworzenia punktów czerpania wody i zwiększenia możliwości dowożenia wody. Następnie po przybyciu kolejnych SIS, utworzono 2 punkty czerpania wody: na zalewie w Wasilkowie oraz na rzece Supraśl (przy moście w miejscowości Jurowce). Wodę dowożono na miejsce pożaru i zrzucano do zbiornika podziemnego 200 m3 oraz do 2 rozstawionych zbiorników stelażowych po 13 m3. Po przybyciu wszystkich zadysponowanych dodatkowych SIS, w kulminacyjnym momencie działań, podawano 5 prądów wody: 2 z działek przenośnych i 3 z linii W-52 na koronie hałdy. Po zlokalizowaniu pożaru, do działań monitorujących w porze nocnej wykorzystywano kamerę termowizyjną.

Następnego dnia na teren sortowni zaczęto zwozić piach i rozpoczęło się zasypywanie hałdy. Przegrupowano SIS pozostawiając na miejscu jeden zastęp. Piach był transportowany na górę hałdy za pomocą „Fadromy” i rozsypywany przez koparkę gąsienicową. Pojedyncze zarzewia ognia na szczycie hałdy dogaszano 1 prądem wody. W ten sposób 5 lipca o godz. 12:07 akcja została zakończona.

Opracowanie: mł. bryg. Andrzej Łęczycki, KM PSP w Białymstoku

Zdjęcie: kpt. Damian Kościuczuk, KM PSP w Białymstoku