image_pdfimage_print

26 czerwca 2019 roku o godzinie 08:45 dyżurny grajewskich strażaków otrzymał zgłoszenie o zamkniętych drzwiach wejściowych do  budynku mieszkalnego w Radziłowie. Zgłaszający twierdził, że starszy, chory mężczyzna zamknął się od środka i nie odpowiada na pytania.

Do zdarzenia zadysponowano 1 zastęp z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie i 1 zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej w Radziłowie. Pierwsi strażacy ochotnicy z Radziłowa byli na miejscu zdarzenia już po kilku minutach i potwierdzili wszystkie informacje zawarte w zgłoszeniu.
Po otwarciu drzwi wejściowych do budynku mieszkalnego strażacy zastali starszego mężczyznę leżącego na podłodze, który był przytomny, ale nie odpowiadał na pytania.

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na udzieleniu poszkodowanemu kwalifikowanej pierwszej pomocy w postaci udrożnienia dróg oddechowych, ułożeniu w pozycji bocznej ustalonej, podaniu tlenu medycznego i zabezpieczeniu przed utratą ciepła. Ze względu na pojawiające się odruchy wymiotne nieustannie monitorowano funkcje życiowe mężczyzny do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcie: archiwum KP PSP w Grajewie