image_pdfimage_print

      Łapska Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza zaprosiła w sobotę, 18 maja 2019 r. na teren strażnicy dzieci z Domu Dziecka w Krasnem, władze miasta, rodziny oraz przyjaciół na wspólnie świętowanie Dnia Strażaka.

    Dzieci były zachwycone, czuły się wyjątkowo i bezpiecznie. Podczas tej wizyty, maluchy dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o pracy strażaka. Między innymi jak wygląda mundur oraz ubranie zakładane podczas różnego rodzaju akcji, na czym polega praca strażaka, jakich sprzętów używa, jakimi pojazdami się porusza, jakie są numery alarmowe i kiedy należy wzywać straż pożarną. Wszyscy byli bardzo zaciekawieni opowieściami, ale jeszcze bardziej możliwością fizycznego poznania, obejrzenia sprzętu i wozów.

  

   Przez chwilę dzieciaki mogły poczuć się jak strażacy przymierzając hełm lub wsiadając do wozu strażackiego. Oprócz tego odbył się mecz piłki nożnej, ale najwięcej radości sprawiło dzieciom kompanie awansowanych strażaków w basenie wypełnionym lodowatą wodą. Nie sposób przy tej okazji było nie wspomnieć o zasadach bezpieczeństwa i sytuacjach, w których należy zawiadomić panów strażaków, bo jak sami mówili – ich praca to nie tylko pożary, ale także wypadki samochodowe, ratowanie zwierząt i mienia. Dzieci z wielką uwagą słuchały wypowiedzi strażaków i nie mogły oderwać oczu od prezentacji sprzętu używanego przy różnego rodzaju zdarzeniach. Dzieci były bardzo szczęśliwe i wesołe. Każdy we swoim wnętrzu odnajdywał strażaka. Dodatkowo można było korzystać z dmuchanych zjeżdżalni, trampolin, malowania twarzy, warsztatów robienia przypinek „Dzielny strażak” oraz z innych przygotowanych atrakcji.

   Obchody Dnia Strażaka wieńczyła Msza Święta koncelebrowana przez biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, która odbyła się 24 maja w kościele Św. Krzyża w Łapach. Mszę uświetnili swoją obecnością liczni goście i przedstawiciele innych służb.

Opracowanie: bryg. Robert Dzierżek, KM PSP w Białymstoku
Zdjęcia: bryg. Robert Dzierżek, KM PSP w Białymstoku