image_pdfimage_print

17 maja 2019 roku Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie odwiedził wyjątkowy gość. Sławomir Macczak, bo o nim mowa, jest strażakiem zawodowym w Montrealu i jednocześnie druhem ochotnikiem w miejscowości, w której mieszka na stałe.

Kolega Sławek wyjechał z Polski ponad 40 lat temu. Po wielu latach starań, dzięki determinacji i uporowi został strażakiem zawodowym w kanadyjskiej straży pożarnej, która podobnie jak w Polsce ciszy się dużym zaufaniem społecznym. Sławek od ponad 20 lat pracuje na stanowisku strażaka-kierowcy i operatora drabiny. Jego pasją jest zbieranie emblematów strażackich ze wszystkich krajów świata, jednak największą radość sprawiają mu te polskie.

W ramach pobytu w Polsce Sławek odwiedził nie tylko naszą komendę, ale również jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w Boczkach-Świdrowo, Grajewie i Szczuczynie. Sama wizyta była okazją do rozmowy o podobieństwach i różnicach w działaniu kanadyjskiej i polskiej straży pożarnej oraz wyposażeniu. Kolega był pozytywnie zaskoczony ilością nowych pojazdów pożarniczych, a także urządzeń i sprzętu ratowniczego znanych firm, którego sam również używa podczas różnego rodzaju działań.

To była jego pierwsza wizyta od czasu wyjazdu do Kanady i jak sam powiedział „Grajewo zostanie w jego pamięci na zawsze”.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Grajewie, infotech24.pl, Karol Szymanowski