Dzień otwartych strażnic w KP PSP Sokółka – Nie tylko ratujemy…

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce w ramach Dni Ochrony Przeciwpożarowej zorganizowała w dniu 17 maja 2019 roku „Dzień Otwartych Strażnic”.

W tym dniu wszystkie osoby chętne mogły odwiedzić strażnice Państwowej Straży Pożarnej na terenie powiatu sokólskiego, tj. siedzibę Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Sokółce oraz Posterunku JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej.

Podczas spotkania z mieszkańcami poruszaliśmy zagadnienia związane z bezpieczeństwem w życiu codziennym, przybliżaliśmy specyfikę codziennej służby w strukturach Państwowej Straży Pożarnej oraz prezentowaliśmy sprzęt jakim prowadzimy działania ratowniczo – gaśnicze.  Strażacy przeprowadzili również pokaz udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Nestety z uwagi na panujące niekorzystne warunki pogodowe niesprzyjające rodzinnym spacerom – nasze progi odwiedziło jedynie około 40 osób. Mamy jednak nadzieję, że naszą inicjatywą sprawiliśmy wszystkim zwiedzającym, a szczególnie dzieciom ogromną radość i nauczyliśmy czegoś pożytecznego.

Popularyzacja zagadnień z szeroko rozumianej ochrony przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa jest jednym z istotnych działań prewencyjno – edukacyjnych Państwowej Straży Pożarnej wpisujących się w ogólnopolską kampanię społeczną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci Mnie Bezpieczeństwo”.  Jednostki ochrony przeciwpożarowej powiatu sokólskiego przez cały rok prowadzą intensywne działania promujące bezpieczne zachowania. Głównym ich celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na kwestie związane z bezpieczeństwem – Państwowa Straż Pożarna omawia na niej zagadnienia dotyczące bezpiecznego wypoczynku nad wodą, bezpieczeństwa pożarowego w lasach oraz w trakcie prowadzenia prac polowych w gospodarstwach rolnych, w okresie zimowym zapoznaje z zasadami bezpiecznego korzystania z lodowisk, bezpieczeństwa pożarowego w budynkach podczas sezonu grzewczego, a także zapoznaje uczestników z pracą strażaka i jego rolą w systemie bezpieczeństwa.

Opracował: bryg. Dariusz Łukaszewicz.

Zdjęcia: Zmiana 3 JRG Sokółka.