image_pdfimage_print

6 maja 2019 roku o godzinie 03.17 służby ratownicze powiatu otrzymały zgłoszenie o wypadku drogowym w Grajewie na skrzyżowaniu dróg krajowych nr 61 Augustów – Łomża i 65 Białystok – Ełk. Ze wstępnych informacji wynikało, że zderzyły się 2 samochody, a samo zdarzenie wygląda bardzo poważnie i potrzeba jest pomoc.

 

Gdy pierwsze jednostki ochrony przeciwpożarowej dojechały na miejsce, główne skrzyżowanie było całkowicie zablokowane przez pojazdy biorące udział w zdarzeniu. W wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że samochód osobowy marki BMW, którym podróżowały 3 osoby zderzył się z zestawem ciężarowym (ciągnik siodłowy Volvo z naczepą). Zderzenie pojazdów było na tyle silne, że przód samochodu osobowego został całkowicie zniszczony, a z uszkodzonego zbiornika ciągnika siodłowego wyciekło na drogę ponad 600 litrów oleju napędowego. Po wstępnym zaopatrzeniu medycznym na miejscu zdarzenia, kierowcy obu pojazdów zostali przetransportowani do Szpitala Ogólnego w Grajewie w celu wykonania niezbędnych badań.

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu i oznakowaniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu akcji, ograniczeniu wycieku paliwa ze zbiornika samochodu ciężarowego oraz neutralizacji i sorpcji rozlanego oleju napędowego. Na miejsce zdarzenia przybyła firma specjalistyczna, która dostarczyła trociny i piasek oraz odpowiedni sprzęt, przy użyciu którego zebrano z drogi płyny eksploatacyjne i całkowicie zlikwidowano zagrożenie. Dodatkowo zabezpieczono uszkodzoną sygnalizację świetlną do czasu przyjazdu wyspecjalizowanej firmy.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: st. kpt. Arkadiusz Lichota, sekc. Damian Trzaska, KP PSP w Grajewie