image_pdfimage_print

24 kwietnia 2019 roku o godzinie 16.03. do dyżurnego stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie wpłynęło zgłoszenie o pożarze obory w miejscowości Ciemnoszyje gm. Grajewo. Z uzyskanych informacji wynikało, że wewnątrz budynku znajduje się około 50 sztuk bydła, a ogień wydostaje się na dach.

W chwili, gdy pierwsze jednostki ochrony przeciwpożarowej dojechały na miejsce zdarzenia pożarem objęta była murowana stodoło-obora, a ogień zagrażał sąsiednim budynkom gospodarczym. Po chwili strażacy otrzymali informację od mieszkańców, że na sąsiedniej posesji pali się murowana stodoła. W wyniku przeprowadzonego rozpoznania ustalono, że pożar na drugą stodołę znajdującą się
w odległości około 100 metrów od płonącej stodoło-obory przeniósł się drogą powietrzną w wyniku silnego wiatru.

Działania 26 zastępów straży pożarnych i prawie 90 strażaków polegały na intensywnym podawaniu środków gaśniczych w natarciu na palące się budynki wypełnione sianem i słomą w belach, ewakuacji 36 sztuk bydła mlecznego z palącej się obory oraz obronie kilku zagrożonych budynków gospodarczych i mieszkalnych. Po opanowaniu sytuacji pożarowej tlące się bele siana i słomy usuwano na zewnątrz budynków i dogaszano prądami wody.

Akcja ratowniczo-gaśnicza trwała prawie 26 godzin. Dzięki ofiarności strażaków uratowano inwentarz żywy oraz mienie o szacunkowej wartości 10 mln złotych.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie