Duży pożar suchych traw i trzcin na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego w okolicy miejscowości Kamienna Stara, gm. Dąbrowa Białostocka.

5 kwietnia 2019 roku około godz. 20.30 Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce otrzymało zgłoszenie o pożarze traw i trzcin na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego w okolicy miejscowości Kamienna Stara, gm. Dąbrowa Białostocka.

Zgłoszenie wpłynęło od strażaków z OSP Sztabin (powiat augustowski) prowadzących działania po drugiej strony rzeki Biebrza stanowiącej naturalną granicę pomiędzy powiatem sokólskim i augustowskim.

Do zdarzenia SKKP Sokółka zadysponowało zastęp z Posterunku JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej oraz 4 zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Dąbrowa Białostocka. W związku z brakiem możliwości dojazdu do miejsca zdarzenia (bagienny i podmokły teren) – ratownicy w celu dotarcia do pożaru musieli przejść pieszo około 2 km. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się trzcina i sucha trawa – front pożaru ma szerokość około 500 m.  Przystąpiono do gaszenia ognia przy użyciu tłumic, szpadli i gałęzi oraz zadysponowano do pomocy 4 zastępy z terenu powiatu augustowskiego znajdujące się na drugim brzegu rzeki. Do zdarzenia samochodem SLRR wyjechał również Zastępca Dowódcy JRG. W wyniku pożaru spaleniu uległo około 50 ha nieużytków na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego.

W działaniach trwających prawie 4 godziny udział brało 10 zastępów z Posterunku JRG Sokółka w Dąbrowie Białostockiej, JRG Augustów, OSP Olsza, Kamienna Stara, Dabrowa Białostocka, Jaczno, Jastrzębna Pierwsza, Krasnybór, Jaziewo – łącznie 44 strażaków oraz Policja i pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Opracowanie: bryg. Dariusz Łukaszewicz.
Zdjęcia: OSP KSRG Olsza.