image_pdfimage_print

4 kwietnia 2019 roku około godziny 11.00 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie otrzymał zgłoszenie o pożarze odpadów niesegregowanych na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Koszarówce gm. Grajewo. Pożar na teren zakładu przeniósł się z pobliskiego lasu sosnowego. Niestety 2 pracowników zakładu zostało poszkodowanych w czasie gaszenia palących się odpadów, a samochód osobowy w warunkach ograniczonej widoczności  potrącił kolejne 2 osoby.

Na szczęście to tylko zaplanowane wcześniej ćwiczenia, których głównym celem było zapoznanie się z charakterystyką zakładu, występującymi zagrożeniami oraz doskonaleniem technik i sposobów postępowania przy gaszeniu tego typu pożarów. Zarówno strażacy PSP, jak też druhowie OSP mieli za zadanie jak najszybsze opanowanie sytuacji pożarowej, organizację zaopatrzenia wodnego oraz ewakuację osób poszkodowanych w bezpieczne miejsce i udzielenie im kwalifikowanej pierwszej pomocy. Cała akcja była utrudniona ze względu na silne zadymienie oraz szybki rozwój pożaru w kierunku budynku biurowego i sortowni odpadów.

Ogółem w ćwiczeniach wzięło udział 18 pojazdów i około 50 osób, w tym 12 zastępów PSP i OSP oraz 37 strażaków, kierownictwo zakładu, pogotowie ratunkowe, policja i członkowie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Grajewie.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie
Zdjęcia: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie