image_pdfimage_print

W dniu 22 marca 2019 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
w Zambrowie odbyły się eliminacje powiatowe do XLII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”.

Podstawowym dokumentem regulującym tematykę i przebieg konkursu jest Regulamin Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej opracowany przez Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z przedstawionym regulaminem, OTWP ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa
i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Głównym organizatorem Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Na terenie powiatu zambrowskiego eliminacje powiatowe odbywają się w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Zambrowie przy udziale i pomocy funkcjonariuszy pożarnictwa z tej Komendy. W 2019 r. uczestnikami OTWP jest młodzież, podzielona na trzy grupy wiekowe – I grupa wiekowa (uczniowie szkół podstawowych klasy I-VI), II grupa wiekowa (uczniowie szkół podstawowych klasy VII – VIII oraz klasa III gimnazjum) i III grupa wiekowa (uczniowie szkół ponadpodstawowych).

Do eliminacji powiatowych zostali zakwalifikowani laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych trzech grupach wiekowych – zwycięzcy eliminacji gminnych i szkolnych, łącznie 25 uczniów.

Komisja w składzie mł. bryg. Adam Wysmułek, kpt. Paweł Gwardiak, asp. sztab. Artur Grodzki i asp. Mateusz Czarnowski z KP PSP w Zambrowie po sprawdzeniu testów pisemnych (3 rodzaje dla poszczególnych grup) zawierających 40 zamkniętych pytań, w finale ustnym wyłoniła zwycięzców eliminacji powiatowych, którymi zostali następujący uczniowie:

I grupa wiekowa:

Artur Lubak                I miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 3 w Zambrowie

Ignacy Balkiewicz      II miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 3 w Zambrowie

Amelia Malinowska   III miejsce – Szkoła Podstawowa w Osowcu.

 

II grupa wiekowa:

Adrian Lachowicz      I miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 3 w Zambrowie

Zuzanna Jastrzębska   II miejsce – Szkoła Podstawowa w Starym Zakrzewie

Magda Modzelewska III miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie.

 

III grupa wiekowa

Emilia Suchta             I miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie

Sebastian Parzych      II miejsce – Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie

Klaudia Przychodzeń III miejsce – Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości w Zambrowie.

Zwycięzcy oraz wszyscy uczestnicy eliminacji powiatowych do XLII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej otrzymali dyplomy za zajęte miejsca i nagrody rzeczowe. Najlepsi w poszczególnych grupach wiekowych mogli cieszyć się nagrodami o wartości ponad 500 zł, a najmłodsza uczestniczka otrzymała dodatkowo telefon komórkowy.

Podczas przerwy pomiędzy testem pisemnym a finałem ustnym, odbył się pokaz z resuscytacji krążeniowo – oddechowej przeprowadzony przez funkcjonariusza KP PSP w Zambrowie posiadającego kwalifikacje ratownika medycznego mł. ogn. Damiana Dębka. Uczestnicy eliminacji powiatowych mogli w tym czasie praktycznie sprawdzić swoje umiejętności z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Laureaci pierwszych dwóch miejsc w poszczególnych grupach wiekowych będą reprezentowali powiat zambrowski w eliminacjach wojewódzkich do XLII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, które odbędą się 25 kwietnia 2019 r. od godz.  10.00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu, 18-230 Ciechanowiec ul. Szkolna 8.

 

Szczególne podziękowania za pomoc w ufundowaniu wyróżnień i nagród dla wszystkich uczestników eliminacji powiatowych organizatorzy kierują do licznych sponsorów, którymi w br. byli:

 1. Europol Gaz S.A. 00-342 Warszawa ul. Topiel 12, Tłocznia Gazu Zambrów.
 2. Zakład Produkcji Kruszyw Rupińscy Sp. j. 18-305 Szumowa ul. Przemysłowa 28.
 3. Dobroplast Fabryka Okien Sp. z o.o. 18-300 Zambrów Stary Laskowiec 4.
 4. Gołaszewska Duchnowski Spółka Jawna 18-312 Rutki Kossaki ul. 11 Listopada 24.
 5. „MONOLIT” Michał Godlewski 18-300 Zambrów ul. Strzelnicza 12.
 6. Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” 19-203 Grajewo ul. Elewatorska 13 Zakład Produkcji Mleczarskiej, 18-300 Zambrów ul. Polowa 8.
 7. Bank Spółdzielczy w Zambrowie, 18-300 Zambrów ul. Białostocka 2.
 8. P.H.U INTER-TECH Piotr Jankowski 18-300 Zambrów Aleja Wojska Polskiego 100.
 9. „AGRO – PLUS” Andrzej Mioduszewski,18-313 Zambrzyce Króle Jawory 34.
 10. PHU „ZORZA” Wojciech Jastrzębski,18-300 Zambrów ul. Mazowiecka 57c.
 11. Gmina Zambrów 18-300 Zambrów ul. Fabryczna 3.
 12. Gmina Szumowo 18-305 Szumowo ul. 1 Maja 50.
 13. „GOLCHEM” Andrzej Gołaszewski, 18-300 Zambrów Cieciorki 4a.
 14. Marek Rytelewski Usługi motoryzacyjne 18-300 Zambrów Długobórz Drugi 33.
 15. Bank Spółdzielczy w Szumowie, 18-305 Szumowo ul. sierż. pchor. Zygmunta Przeździeckiego
 16. Starostwo Powiatowe w Zambrowie 18-300 Zambrów ul. Fabryczna 3.
 17. Agrotechnik Ryszard Radwański18-300 Zambrów ul. Mazowiecka 51 b.
 18. Zakład Cukierniczy „ANNA” 18-300 Zambrów ul. Mazowiecka 1a.
 19. Centrum Handlowe Gregorek 18-300 Zambrów ul. Pileckiego 18.

 

Informację i zdjęcia sporządził: mł. bryg. Adam Wysmułek KP PSP w Zambrowie.