image_pdfimage_print

17 lutego 2019 roku na Plaży Miejskiej w Rajgrodzie odbył się III Zlot Morsów, w którym poza amatorami kąpieli w lodowatej wodzie udział wzięli mieszkańcy Rajgrodu i okolic.  Wzorem lat ubiegłych funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rajgrodzie zorganizowali praktyczne pokazy działań ratowniczych na obszarach wodnych zalodzonych.

Głównym celem spotkania z morsami i mieszkańcami Miasta i Gminy Rajgród było przekazanie wszystkim uczestnikom niezbędnej wiedzy dotyczącej korzystania z zamarzniętych zbiorników wodnych i udzielania pomocy osobom, pod którymi załamał się lód. Spotkanie było również okazją do zaprezentowania wszystkich możliwych wariantów dotarcia do osoby przebywającej w wodzie i wydobycie jej na brzeg przy użyciu posiadanego sprzętu ratowniczego i innych przedmiotów będących w naszym zasięgu.

Pokazy w wykonaniu strażaków jak zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców i innych osób, które tego dnia postanowiły spędzić czas wolny nad Jeziorem Rajgrodzkim. Wszyscy chętni mogli obejrzeć samochody pożarnicze i sprzęt ratowniczy, którym dysponują strażacy oraz spróbować swoich sił w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

W ramach kampanii społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod hasłem „Kręci mnie bezpieczeństwo” funkcjonariusze omówili także szereg zagadnień dotyczących zagrożeń zimowych, sposobów zapobiegania im i prawidłowej reakcji w obliczu różnego rodzaju niebezpieczeństw.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Grajewie