image_pdfimage_print

Pożar budynku mieszkalno-warsztatowo-garażowego w miejscowości Ruda gm. Grajewo gasili we wtorek po południu strażacy zawodowi z Grajewa i druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych w Białaszewie, Grajewie i Rudzie.

Zgłoszenie wpłynęło do stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie ze pośrednictwem formatki z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku. W związku z tym, że z samej treści zgłoszenia niewiele wynikało, do zdarzenia zadysponowano po 1 zastępie z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Grajewie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie. Po dojeździe na miejsce kierujący działaniem ratowniczym przeprowadził rozpoznanie i ustalił, że pali się drewniany strop, podwieszany sufit, więźba dachowa oraz ocieplenie z wełny mineralnej w części mieszkalnej obiektu.

Po uzyskaniu wstępnych danych dyżurny stanowiska kierowania zadysponował do pożaru kolejne 2 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Grajewie, w tym samochód SHD-23 z drabiną, a także jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Białaszewa i Grajewa. Na miejsce zdarzenia przybył również komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Jabłoński, który przejeżdżając w pobliżu otrzymał informację o pożarze.

Działania zastępów straży pożarnej polegały na podaniu 4 prądów wody bezpośrednio na źródło ognia i w obronie pozostałej części budynku. Przy użyciu podnośnika SHD-23 i pilarek spalinowych do cięcia wielowarstwowego oraz podręcznego sprzętu burzącego przystąpiono do częściowej rozbiórki pokrycia dachu w celu dotarcia do ukrytych ognisk pożaru. Po całkowitym ugaszeniu pożaru zabezpieczono dach budynku plandeką oraz arkuszami blachy, które zostały wcześniej zdemontowane. Dzięki wysiłkowi strażaków uratowano część warsztatową, część garażową i pozostałą część mieszkalną budynku.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: st. str. Daniel Marcinkowski, KP PSP w Grajewie