image_pdfimage_print

14 grudnia 2018 roku o godz. 14.40 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Sokółce wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Rudaki,  gm. Krynki – z informacji wynikało, że w środku może znajdować się 1 osoba.

Do zdarzenia natychmiast zadysponowano 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej z JRG Sokółka oraz 4 zastępy z najbliższych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu sokólskiego i białostockiego. Na miejsce zdarzenia udał się również Oficer Operacyjny Powiatu.

Po dojechaniu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu z OSP stwierdzono, że pożarem objęty jest całkowicie drewniany budynek mieszkalny kryty dachówką cementową – konstrukcja dachu uległa spaleniu i zawaleniu, wnętrze budynku było całkowicie objęte ogniem.  Obecna na miejscu zdarzenia Straż Graniczna przekazała Kierującemu Działaniem Ratowniczym informacje o sytuacji oraz podjętych czynnościach przez przybyciem jednostek straży. Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu prądów wody w natarciu na palący się obiekt z jednoczesną obroną zagrożonego budynku gospodarczego. W trakcie rozpoznania ustalono, że w środku może przebywać właściciel – otrzymano informację o prawdopodobnym miejscu przebywania. W związku z silnie rozwiniętym pożarem kubaturowym całego wnętrza nie było możliwości natychmiastowego wejścia ratowników do budynku mieszkalnego bez stłumienia ognia i obniżenia temperatury, ponadto duże zagrożenie dla ratowników stanowiła niestabilna konstrukcja komina. Po dojeździe kolejnych sił i środków wprowadzono dodatkowe prądy wody w natarciu do wnętrza obiektu, a także za pomocą prądu wody z działka samochodu pożarniczego powalono komin. Po stłumieniu ognia wprowadzono ratowników z prądem wody w celu przeszukania pomieszczeń. Wykonano również otwór w ścianie budynku w celu skrócenia czasu dotarcia do osoby poszukiwanej, przez który wprowadzono dodatkową rotę ratowników. Po przeszukaniu wnętrza wskazanego pomieszczenia odnaleziono ciało – przybyły na miejsce zdarzenia lekarz stwierdził zgon mężczyzny w wieku około 76 lat. Dalsze działania polegały na przeszukaniu pozostałej części budynku oraz prowadzeniu dogaszania z jednoczesną rozbiórką elementów konstrukcyjnych obiektu.

W działaniach trwających ponad 5 godzin udział brało 7 zastępów straży (KP PSP Sokółka, JRG Sokółka, OSP KSRG Krynki, OSP KSRG Szudziałowo, OSP KSRG Zubrzyca Wielka, OSP KSRG Gródek /powiat białostocki/) – łącznie 29 strażaków oraz Straż Graniczna, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Energetyczne, Policja, Prokurator, Konserwator sieci wodociągowej.

Opracowanie: bryg. Dariusz Łukaszewicz

Zdjęcia: OSP KSRG Krynki.