image_pdfimage_print

26 września 2018 roku w Fabryce Mebli Forte S.A. w Hajnówce odbyły się ćwiczenia doskonalące ujęte w rocznym planie ćwiczeń na obiektach. Scenariusz ćwiczeń zakładał najechanie wózkiem widłowym na obrabiarkę oraz jej operatora. W wyniku zaistniałego wypadku wybuchł pożar obrabiarki a jej pracownik został uwięziony pod wózkiem widłowym.  Po ogłoszeniu alarmu o pożarze w głównej hali produkcyjno-magazynowej wszyscy pracownicy ewakuowali się na zewnątrz a kierownik produkcji przedstawił przybyłym zastępom  sytuację na miejscu zdarzenia.

Zadania zastępów biorących udział w ćwiczeniach polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odnalezieniu i ewakuacji uwięzionego operatora, udzieleniu mu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz ugaszeniu pożaru.

Po zakończonych ćwiczeniach inspektor ds. ochrony przeciwpożarowej oprowadzając strażaków po terenie zakładu przedstawił największe niebezpieczeństwa jakie mogłyby wystąpić podczas realnego zagrożenia oraz omówił wszelkie systemy zabezpieczeń jakie występują w poszczególnych budynkach. W ćwiczeniach brały udział 4 zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Hajnówce.

 

Opracowanie: st. kpt. Piotr Sienkiewicz, KP PSP w Hajnówce

Zdjęcia: st. kpt. Piotr Sienkiewicz, KP PSP w Hajnówce