image_pdfimage_print

W dniach 17 – 18 września br. dwóch funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce uczestniczyło w VI Międzynarodowej Konferencji ,,Pożary Wewnętrzne” w Olsztynie.

W trakcie konferencji poruszano zagadnienia związane z pożarami wewnętrznymi, min. dot. bezpieczeństwa ratowników podczas działań, termowizji i wentylacji pożarowej, badań naukowych nad środowiskiem pożaru, nowoczesnych rozwiązań technicznych w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz aspektów praktycznych prowadzonych działań ratowniczych.

Udział w konferencji był okazją do wysłuchania i obserwacji najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych przez grono ekspertów uznawanych za autorytety na arenie międzynarodowej – na konferencję przyjechali eksperci pożarnictwa m.in. z Holandii i Stanów Zjednoczonych.

Podczas pokazów praktycznych prezentowano  m.in. hydrowent – narzędzie, które opatentował w Stanach Zjednoczonych Kevin O’Donnell, pozwalające z zewnątrz gasić pożar w budynku wykorzystując dwie taktyki – wentylację i gaszenie wodą ognia. To pozwala na bezpieczniejsze i o wiele szybsze ugaszenie pożaru. W szkoleniu wykorzystywany był nowy trenażer – czyli 3-kondygnacyjny kontener, który przypomina prawdziwy budynek i pozwala na doskonalenie technik gaśniczych w zamkniętych pomieszczeniach.

Udział w szkoleniu pozwolił na zdobycie cennego doświadczenia przez funkcjonariuszy JRG Sokółka oraz pionu kontrolno – rozpoznawczego tut. Komendy.

 

Opracowanie: bryg. Dariusz Łukaszewicz