Wypadek szkolnego autobusu

12 września 2018 r. o godz. 7:17 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku otrzymało zgłoszenie o wypadku autobusu.

Na miejscu zdarzenia zastano autobus szkolny marki Autosan, przewożący 17 dzieci w wieku szkolnym oraz opiekunkę i kierowcę (wszyscy wewnątrz pojazdu). Pojazd stał na kołach w rowie, niestabilny, przechylony na prawą stronę. Działania polegały na ustabilizowaniu pojazdu przy pomocy podpór stalowych i stempli drewnianych. W dalszej kolejności wybito szybę stanowiącą wyjście ewakuacyjne, podstawiono drabinę nasadkową i po niej ewakuowano pasażerów do wyznaczonego punktu opieki medycznej. Wszyscy zostali przebadani przez obecny na miejscu Zespół Ratownictwa Medycznego. Dwoje dzieci zostało odwiezionych do szpitala. W pojeździe odłączono akumulatory. Po przebadaniu przez lekarza, część dzieci została odebrana przez rodziców, pozostałe odwieziono wraz z opiekunką do Szkoły Podstawowej w Choroszczy. Na czas prowadzenia działań zamknięto ruch na ulicy Kruszewskiej. Policja zorganizowała objazdy.

Na miejsce przybyła grupa operacyjna Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP i Komendanta Miejskiego PSP w Białymstoku.

W akcji uczestniczyło 45 strażaków.

Opracowanie: bryg. Paweł Ostrowski, KM PSP w Białymstoku
Zdjęcia: str. Mateusz Kondracki, KM PSP w Białymstoku